Thursday, 2 April 2015

Zayıf mı? Normal mi? Kilolu mu?

Şu çocuklar gözünüze zayıf gözüküyorlar değil mi? İkisi de, BMI (boy/kilo oranı) olarak, tıbbi anlamda normal/olması gereken kilo sınırları içindeler. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, çocukları yedirmeye çalışmak yerine, biraz aç bıraksak, az beslesek, onlara iyilik yapmış olacağız. Yağ hücreleri, insan ömrünün ilk 2 yılında oluşuyor. Oluşan fazla hücreler, ömür boyu kilo belası oluyor. Küçülüyor ama yok olmuyorlar. Yine şok olacaksınız ama ilk 2 yıl sadece anne sütü ile beslenen çocuklar olduğunu biliyor musunuz? Annelerinin tercihi ile. İlk 2 yıl, çocuğun ana besini anne sütüdür. Onun dışındakiler sadece tadımlıktır. Her iki çocuğum da ilk 2 yılı, yemeğe düşkün olmadıkları ya da ben yesinler diye asla zorlamadığım için, belki %80-90 anne sütü ile geçirdiler. Bazen tüm gün yedikleri, bir araya koysan, 1 su bardağı bile etmezdi. Kız şu ara hala öyle. Oğlanın zamanla iştahı açıldı. Spor yapıyor olmasının da etkisi var muhtemelen. Yemiyor diye dert etmeyin. Çok yemek sıhhat değil, dert getiriyor.

Instagram cevaplarımı olduğu gibi kopyalıyorum. Şimdilik tembel işi oşacak kusura bakmayın :) Maksat elimiz alışsın :))


@neseli.. aslında iştahsızlık değil onlarınki. Onlar vücudlarının dilini, sesini dinliyorlar. Abur cuburla şişirmedikçe midelerini, ihtiyaçları olanı alacaklardır. Demek ki gerisine ihtiyaçları yok vucüdlarının.

@inci.. zayıf değiller zaten 😊 tüm ingilterede, ilkokul çocuklarının boy ve kilo ölçümleri yapılmjştı. Oğlan o zaman şu ankinden daha zayıftı. Kategoriler; zayıf, normal, kilolu ve obezdi. Sonuç beni bile şaşırttı.. zayıf çıkar bekliyordum ama normal çıktı. Normal sandığımız nice çocuk aslında tıbbi açıdan kilolu kategorisinde :/

@deli.anne ah deli annem. Vitamine bile karşıyım ben diyeceğim, millet yine kızacak :p gereksiz yere iştah açıyor vitaminler mesela. Vitamini bile az az, ara sıra, temkinli verdim. İştahı açılınca kestim :)) millet, mersin ve ben :) vitaminleri ve iştah şurubunu basmışlar bana zamanında. Sütten dilim yanmış. Çocuklarımı asla zorlamayacağım demiştim dahs çocuğum yokken. Bir arkadaşım var, oğlu tatlıya ve hamur işine düşkün diye resmen rejimle büyğttü oğlunu. Aile de iri yapılı. Müsait kilo almays. Ekmek yok. Makarna yok. Pilav yok. Hamur işi yok. Tatlı yok. Şimdi benim oğlan gibi maşallah.

2 comments:

Deli Anne said...

olsun bu da iyi :)

gulihanblog said...

Hep diyorum komşu olmalıydım biz :))) blogun olduğunu daha yeni gördüm :)))) benım bebem ıçınde zayıf diyorlar zayıf değil sadece anne sütü içen normal bir çocuk ama her gören bunu ifadeetmesi bazen sinirimi bozuyor inanki büyük insan kadar yiyorama sürekli hareket halinde normal bir çocuk yağ hücreleri normalde tek hücre olurmuş eğer kilo alımı hızlanırsa ikiye bölünürmüş sonrada zayıflamaya çalışınca başda 1 hücreniz varken artık iki hücre sahibisiniz eh buda kilo vermenın zorlugunu acıklıyor çocukları fazla yedirmek tombiş tombiş gezdırmek kadar zalımce bırsey yok ben 10 yaşına kadar dayakla yemek yıyen cocukdum bır suru vıtamın ıgnesı yemısım yaşında bır şiştim 30 yaşına geldım hala mucadele edıyorum inşallah benim yavrum bunu çekmez n büyük korkum obe olup benım gıbı sıkıntı cekmesı :( inşallah cekmez

x