Sunday, 26 December 2010

Mamma Mia!

Soule Mama 5. cocuguna hamile :) Tum Turk blogger annelere hayirli ugurlu olsun :P

Gulse Birsel'den gelsin...

En azından tıbben sağlıklı olanı siz yapıyorsunuz. Tabii tıbben sağlıklı derken, fiziksel sağlıktan bahsediyoruz. Psikolojik sağlık eski anneler kadar sağlam değil, onu söyleyeyim. Yeni annelere bir hal olmuş.

Eskiden çocuk sahibi olmanın sayısız güzelliklerini ballandıra ballandıra anlatan kadınlar gitmiş, ürkütücü doğum hikâyelerinden, mesleğini ne kadar özlediğinden, asla ikincisini yapmayı düşünmediğinden, kimseye bunu tavsiye etmeyeceğinden dem vuran, uykusuzluktan şikayet eden, gözleri dola dola vücudunun nasıl bozulduğunu anlatan, sonra sözü ayıp olmasın diye "Ama tabii çok seviyor insan da..." diye bitiren gönülsüz anneler gelmiş!

Birisi, birinci doğumunda ağır bir depresyon geçirdiğinden, birkaç ay çocuğu görmek istemediğinden bahsediyor! İkinci doğumdan hemen sonra doktor antidepresanlara başlatmış! Zaten ikinci doğumu da istememiş de, işte. Bir başkası, yanında, bakıcı, bebek hemşiresi ve bu ekibin yardımcısından oluşan üç kişilik bir ekip olduğu halde, çocuk büyütmektense amelelik yapmayı tercih edeceğini söylüyor! "En azından gece evine gidip yatar uyursun, oooh, sorumluluk da yok," diye içini çekiyor!

Tüm annelere sesleniyorum: Kendinize geliniz! Utanmayınız! Ayrıca da depresyon falan geçirmeyiniz! Dizinizi kırıp bir zahmet, birkaç sene evde çocuk bakınız! Söylenenlere göre hücreleri yenileyen bir durum bu annelik!

35 comments:

firdevs said...

ben bekliyordum zaten :p

ayrica , yazi cok hosuma gitti :)))

Deli Anne said...

Gülse Birsel anne olmamış daha besbelli! uzaktan davulun sesi hoş gelir Gülsem Birselim.. annelik uzaktan ahkam kesilecek en son iş..

Deli Anne said...

ayrıca soule mama kim ben de takibe almak isterim:)

Yazmak iyidir... said...

Obaaa diyorum. Bana okuması bile yorucu geldiğinden bir süredir takılmıyordum Soule Hanım'a... Vay anasını sayın seyirciler.

sümeyye said...

soule mama ya az bile :)

sümeyye said...

ha ayrıca helal olsun!

kirazzade said...

Aaahh ahhh en az 3 istiyorum hayırlısıyla ama henüz birinciye bile cesaret edemedim doğum korkusundan :D

Taze Anne said...

Cok dogru bir yazi. Gercekten bizlere birseyler olmus. Anneannem hep der, biz 6 cocuk buyuttuk, ne bez hazirdi nede suyumuz sicakti ve daha bir suru karsilastirma, hem tarla, hayvan, temizlik, kaynana, kocanin kardesleri kocaan ev hemde her yil olan cocuklar. Biz niye boyle olduk, cok dayanamaz, sabredeemz bir duruma geldik. Ben cevabini hemen veriyorum, bizim generation daha bi bencillesti bence.
Bu arada 5.cocuk, supermis. Bakalim ben kactane yapabilecegim.

Ayşe said...

amaniiin, kacirmisiim. hayirli olsuuun.

Pratik Anne said...

(cok cocuklu) Anne bloglarini bir de babalar okusa. Ve okuduklarindan feyz alsa!!!

Taze Anne said...

deli anneme katiliyorum soul mama kim.

arzu said...

:)))cocuk buyutmek zor ama 4 neden olmasin diyorum:PP

Berceste said...

Bunu http://en.wikipedia.org/wiki/19_Kids_and_Counting biliyorsunuz degil mi :))

Bazi insanlar anne doguyor sanirim ve bunu seve seve yasiyor. Bazi insan ise aman cocugum olsun, eksik kalmasin seklinde yaklasiyor olsalar gerek olaya. Sayi acisindan degil, bakis acisindan soyluyorum bunlari. Zira ben de beli yamulttuktan sonra 1 ile sinirli kalmak zorunda kalacagim. Allah ona, bana, bizlere saglik versin... Diger yandan, cocugunu buyutebilmekten guzeli yok!

Deli Anne said...

amanın yabancıymış soulemama.. onlar yapar, yapıyorlar nasıl bilmem.. ama geçen gün de tartışıldı.. ben de şu kanaate vardım: geniş evler olsa, en önemlisi bahçe, devlet kreş sağlasa, bizimki gibi özel okul sınav vs olmasa ve nispeten erken başlamış olsa idim anneliğe ben de çok çocuk isterdim. bir de onlar gibi rahat olmak lazım.. çocuğum yemiyor demiyorlar ve yiyor çocuk, hijyen umurlarında değil vs. bizde takıntı çok vesselam.. zihnen yorucu çok bence annelik

Taze Anne said...

ben hala goremedim su soul mama'yi, ama deli annem tespitinde cok haklisin, burdakiler oyle ve cok cocuklu, hicbirsey umurlarinda degil, 18ine gelince cocuk eyvallah. Acaba kiminkisi iyi tartisilinir, biz cocuklarimizin sahibi mi saniyoruz kendimizi bilemeyecegim.

New York'tan said...

Gulse Birsel'in anne olmak istemedigini okumustum bir yerlerde, aklimda kalmis :)

Bu ara her yerde gozume bebek haberleri carpiyor :)

Pratik Anne said...

Bu arada Soule Mama aslinda geriden geliyor. 4 little kids basi cekiyor, ardindan My charming kids.

Esra said...

Gülse Birsel'in bir dergide okuduğum röportajında anne olmayı asla istemediğini, çocuk doğurmanın ona göre olmadığı, asla çocuk doğurmayacağını falan söylüyordu.Yazıyı güzel yazmış da, önceki söyledikleriyle pek bir çelişmiş açıkçası...
Kendisi anne olmadan annelik dersi verenleri de hiç anlayamıyorum

TUANA BERRA' nin annecigi ... said...

Onlar yapiyorlar gercekten:))benimde karsi komsumda 5 tane var ...ozellikle katolikler ve yahudiler ..5 cocuktan asagiya gormedim ben hic birini:))

bende istiyorum 4 tane ama kismet;))

ÇokBilmiş said...

5 de çok fazla ama... Okuduğum kitaplarda çoğunlukla evdeki yetişkin sayısı kadar çocukyapın, ayrıca çocukların psikolojik gelişimlerine ket vurmamak adına aralarında 3-4 yaş fark bırakın diyorlar. Yani 5 tane çocuğa, 2 çocuğa verilen ilgi verilemez mümkün değil. En azından arka arkaya doğuran bu annelerin yeterince emzirebildiklerini bile sanmıyorum. Toplu yapılan aktiviteler güzel ama her çocuk için de ayrıca özel ve mahrem zamanlar gerekiyor.
Bence bu insanlar dindar oldukları için bu kadar çok çocuk doğuruyorlar.

gülgün said...

oturduğumuz sitede de üçüncü turu bitirip dördünceye başlamış iki hamile anne var. çocuklar okulda olmadıkları ve uyumadıkları her dakika bahçedeler. kendi kendilerine bakıyorlar sanki. zamanı bölmek, imkanları bölmek, anneliği bölmek...
kaçtığımdan değil valla, çocuklara haksızlık bence.

yeliz said...

gülse birseli biraz garipsedim. objektif bir yaklaşım yakalamaya çalışmış galiba, hani kendisinin çocuğu yok ya. çok pis bir laf edeceğim: "doğur da ondan sonra konuşalım:)"

bu arada ben gülse birseli çok çok severim:) haklı çok haklı olduğu noktalar var ama bir taraftan da o kadar da değil be! diyesim geldi.

yeliz said...

yazının tamamını okudum, gülsenin ne anlatmak istediğini anladım, sözlerimi geri alıyorum.
sevgiler

iffetin günlüğü said...

Ben Soule Mamanın yaşam tarzına, evine çok özeniyorum.Özentim dua yerine geçerde, nüfusu çoğaltırız diye de korkuyorum doğrusu..Allah isteyen herkese versin...
Yalnız o çocukların ergenliğini merak ediyorum, bir ergen birde ön ergen annesi olarak..

Anne İş'te said...

bak neler diyeceğim,gel gel;
kızımın doğumuna karar vermek için 6 yıl bekledim.Pekçok sebepten:( ama inan korku da vardı;düzenim bozulacak? Tabi bunun -bana göre- salakça bir korku olduğunu kızımla anladım(Şükür)Düzen bozuldu ama yeni düzeni daha çok sevdim.Depresyon yaşadım hem de 18 ay;sessiz,derinden ta dibine kadar.Neden? pek çok sebep ama kadınlar,öğretiler yine en büyük sebep:( Çok istiyorum 2.,3. olsun..çok hem de gel gör ki yemiyor yine işte:(( BENCE DAHA ÇOK YADA EN AZINDAN BİR KEZ ÜREYİP ÜREMEMEK KİŞİSEL BİR TERCİH OLARAK SORGULANMAMALI LAKİN KADINLAR ;BEDENİNİZİ DİNLEYİN YAHU...PROGRAM BÖYLE;ÜREYECEĞİZ,ÜRETECEĞİZ.VE EN BÜYÜK ENGEL MÜKEMMELLİK SENDROMU.HADİ AMA;İNSAN MÜKEMMEL DEĞİLDİR ,OLMAK ZORUNDA DA DEĞİLDİR.BIRAKINIZ DAĞINIK,EKSİK,KİRLİ KALSIN BIRAKINIZ BASENLERİNİZ BİRAZ GENİŞLESİN NE ÇIKAR? YARADAN'IN EN BÜYÜK HEDİYESİNİ KABULDEN KORKAR MI İNSAN? Bana da cesaret için dua edin:)

Nihan SARI said...

Osmanlı imparatorluğu çökmeyeydi, bizim de topraklarımız kocaman kalsaydı, bahçeli bir evde, tüm enerjisini boşaltan 5 -6 çocuklu bolca hatunumuz olurdu :)))) evlat sahibi olamayanlara birşey diyemem ama dilerim Allah herkese versin. Amanda yapar, yapar yani.:))))

Ozgur said...

yazacam yazamadım. bir nazlı hanımdım, kızım terbiye etti beni:)

bunda çoook derin sebepler var kanımca. ama yüzeysel fikirlerimi yazayım:

bizim anneanneler en normaliymiş. çocuk tombul yanak olsun, sağlıklı olsun yetiyormuş. bi de okuyosa tadından yenmez.

anneler kuşağında aman çocuğun psikolojisi filan girmiş. çocuğu çalıştırmayalım denmiş. kız erkek iş yaptırılmamış, sıcak sudan soğuk suya sokulmamış... anneler heder olmuş, biz de (ben şahsen kendim) şımarık, elinden bir iş gelmeyen, iki yumurta kırsa ay yemek yaptım yaptım öldüm diyen, nazlı niyazlı, annesi gibi olmaktan çok korkan (valla pazarlari dag gibi ütü yapardı, 4ten once yatmazdı, korkumu aşmam zaman aldı) "köylü kadınları gibi" normal doğuramayan, memeleri bozulacak diye süt veremeyen, ya da aşırı hassas kalbi nedeniyle cırt diye sütü kesilen, mır mır cır cır, erkekleri kan görünce bayılan, iki işin ucunu tutamayan enteresan ben merkezcil bir nesil olduk... "ben nesli" diye bir kitap var. özgüven vericez derken almışız gazı. medya, kitaplar, kültür en önemli sen, sen, sen! derken. Her şey hakkımız, her şey bizim için! Çocuk olsun ama hayatımız değişmesin...

Bence mesele ne evler, ne okullar. Mesele kafada. Türkiye'de şu anda acayip bir kadın/kadınsılık düşmanlığı var. En çok da kadınların kafasında. Belki anneler/anneannelerin gerçekten cefakar olmasından... Bilmiyorum. Sınırlar yok, çocukların her dediği yapılıyor... Sürekli bir ince ince sızlanma hali. Çocuk sahibi olmak bir seçimdir. Olmaya da bilirdi insanlar.

Şu anki kapitalist ekonomi çocuk bazında suçluluk duygusuna çalışıyor. Anne hep suçlu olsun. İşe gitsin suçlu olsun, evde kalsın suçlu olsun. Ki ha babam bişeyler alsın. Bir araştırma yapılsa mesela mesaili işlerde çalışanlar çocuklarına en fazla parayı, evde oynayanlar en az parayı harcıyor olabilir mi (oyuncak/kitap vs alma anlamında) O nedenle anneler ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Ne kadar çok detay var... Ne çok. biberon! bpa mı, cam mı, ne? Yatak nasıl olmalı, düşün düşün dur.


Yazıcam valla. yazamadım kara gözlüm.

Ozgur said...

çok uzun yorum yazmışım yollmadı bu blogger:((((

ühüüü nasıl yazıcam baştan.

belki yazı yazarım. tüh, çok üzüldüm.

Bir annenin ise donme macerasi said...

Super yazi! Ben evde cocuklarina bakan pardon amelelik yapan bir anneyim:) Cocuklar buyuyunceye kadar hic sikayetci degildim evde olmaktan cunku cocuklarinda annelerinin varliginin evi doldurdugu bir evde buyumelerini istedim. Artik #2 buyudugu icin full time ise donmek istiyorum. Ama aslinda cocuklar icin anneleri ile olmak gibisi yok!

Harika ve icten yazilar icin tesekkurler!

Ozgur said...

bu arada (dadandım herhalde) dünya bu kadar kalabalıkken, kaynaklar bu kadar sınırlıyken 5 çocuk bana fazla geliyor.

yasemin said...

bi de şikayetlenmeden çocuk büyütenlere "anneliği toz pembe gösteriyor, kendini süper anne sanıyor, samimi değil" vs. diye demediğini bırakmaz bu şikayetçi, bunalımlı grup. durmadan dırlanıp kafa şişirince samimi, halinden memnun olunca samimiyetsiz :p kendim istedim kendim yaptım, kimse zorlamadı ya. zorluklarına kafayı takacağıma neden dönmeyecek zamanların tadını çıkarmayım? dırlanarak kaybedecek vaktim yok zaman geçiyor, çocuk büyüyor.

eğer bu kadar bunalıma sebep oluyorsa; bunun böyle olacağı en başından belli, hamam giren terler. herkes çocuk sahibi olmak zorunda da değil, bak gülse birsel ne güzel yapmamış :p

soule'ye de baktım şimdi duygulandım. ben de isterdim, 5 değilse de 3. belki olur belki de olmas, mukadderat.

dilek said...

selam...nette öylesine gezinirken rastladım blogunuza... eğlenceli:) 1 erkek evlat sahibi olarak ben minimum 3 çocuk diyorum...anne olmanın neresi kötü, korkulur yada katlanılmaz anlamadım.Eşimle beraber bir başımıza ikimizde gece gündüz çalıştığımız halde hiç şikayet etmeden büyütüyoruz oğlumuzu. Hayatımıza girdiği gün anlamlandı yaşamımız.:) 4,5 yıldır dolu dolu yaşıyorum hayatı:) Sağlığım elverseydi kesinlikle 3 çocuk annesi olurdum..belki 4:) Gülse birsel belki anne değil ama ortada anne olacağıma amele olurum diye dolaşanlara kızmakta sonuna kadar haklı....görüşmek dileğiyle...

Esin said...

Bu gülse birsel her anlamda komik kadın yahuuu.Hiç doğurmdan böyle ahkam kemesi de bunun göstergesi :))))

Anonymous said...

asna soulemama'yi döver :-p

AycA said...

a-aaaa şimdi gördüm bir süredir okumuyordum kendisini.. makina gibi kadın yahu! kıskandım! :)))

x