Saturday, 30 October 2010

Vize... Cile...

Bir Vize de.. bin ah isit benden ey okur... Vize cilemizi yazsam burdan Turkiye'ye yol olur. Ve eminim, yurtdisiyla isi olan ve gidip gelen herkesin herhalde en az bir kotu anisi vardir bu konuda.

Ashley'nin Macaristan Konsoloslugu'nda karsilastigi haksizliklari okumayan kaldi mi bilemiyorum.. Benim umidim bir gazetecinin konuya el atmasi ve bunu islemesi.

Hukuki surecin Ashley lehine, olumlu sonuclanacagini dusunuyorum. Ancak 1 yili bulabilir sonuclanmasi. Hakli bir gerekceleri olmadigi icin, canlari istemiyor diye vermemezlik edemezler normalde. Ancak genelde kimse pesine dusmedigi icin canlarinin istedigi gibi davraniyorlar. Oysa reddedilen vizelerinize, ayni konsolosluktan itiraz ederseniz, mecburen dosyayi ve itirazinizi kendi ulkelerine gonderiyorlar ve dosyaniz mahkemede gorusuluyor. Hakim tarafindan bir karar veriliyor. Isin ozunde aslinda, vizeyi alamadiginiz devlete dava aciyorsunuz.

Vize haksizligina ugradiysaniz pesini birakmayin. Itirazinizi yapin. Belgeleriniz tamamsa, sizi geri cevirmeye haklari yok.

2 comments:

Anonymous said...

Ve işin en kötü tarafıda bu ya sevgili Esra ! İtirazınızı asla Macar konsolosluğundan bizim aracılığımızla yapamazsınız diyorlar.Ashley'nin 5 iş günü içinde macaristana gitmesi gerekiyormuş,yada oradan birinin bizim adımıza yapması gerekiyormuş.Vize vermeme sebepleri o kadar komik ve kendilerinin hatası ki ! Okul açılalı bir ay olmuş ve geç kaldınız dendi olabilirmi böyle birşey ya ? Biz herkesten önce başvurumuzu yaptık.Evrakları onlar geciktirdiyse bu bizi ilgilendirmez.Kaldı ki Ashley'den 3 hafta sonra başvuruda bulunanlar 10 gün içnde vize alıp gittiler.Yarın avukatla tekrar görüşeceğiz ve ilk adımı atıyoruz.Paylaştığın için teşekkür ederim.Keşke başına gelen 1 kaç talihsizliği yazsaydın.Eminim birkaç değil onlarca sıkıntı çekmişsindir sende.

our twins of N.Y. said...

Isin ilginc tarafi kizcagiza itirazin varsa Macaristan'dan yapacaksin demisler! Yani vize vermedikleri ulkeden.

Allah yardimcilari olsun... Insallah guzel haberlerini en kisa zamanda duyariz.

x