Friday, 18 June 2010

Klima

Buradaki bir arkadaşım, Türkiye'de yaşayan annesine hediye olarak klima alacak ancak ikimizin de klimalar konusunda en ufak bir fikri yok.

Biraz araştırmış netten, kimisi çok pahalı, kimisi uygun ancak elektrik faturasını kabarttıracak nitelikte.. Velhasılıkelam, bilgisi olanlar, kullananlar.. Biraz fikir verebilir misiniz? Hangi markayı, modeli tavsiye edersiniz?

11 comments:

ruhdagı said...

DAIKIN A Sınıfı klimaları tavsiye ederim. Ben çok memnunum :) Elektrik faturasını şişirmiyor. Çok az yakıyor.

firdevs said...

esracim , buralarda yaz genelde yagmurlu gectigi icin , klima ihtiyaci hic hissetmedik :D onun icun , bir tavsiyede bulunamiciimm :)

Püstüklü Mama said...

Ayarlanan ısıya ulaştıktan sonra otomatik olarak beklemeye alan modelleri var. mesela 18 dereceye geldi mi, stand by yapıyor böylece de o zamanlarda daha az enerji harcıyor.

eklojit said...

VALİANT MARKA 9000 LIK KLİMA KULLNAIYORUM HEM ÇOK SESİZ HEMDE TÜKETİMİ AZ ÖZELLİKLE OTOMATİK MODDA ISIYA GÖRE KENDİ DURUP ÇALIŞIYOR.

kirazzade said...

1,5 yıl kadar önce biz de aldık ve önce aylarca araştırdık. Şimdi o kadar memnunuz ki anlatamam. Kesinlikle de tavsiye ederim. Ama önce ne amaçlı kullanacağınızı belirlemeniz lazım. Biz öncelikli oalrak ısıtma amaçlı aldık. Çünkü evimizde ne soba var nede kalorifer. Klimaların çoğu, hava belli bir ısı derecesinin altındaysa, ısıtma yapmıyor. Ona dikakt etmek lazım. Bizimki çok soğuk havalarda bile sıcacık yapıuyor evi. Yazın da sabah evden çıakrken kuruyoruz klimayı, akşam eve geldiğimizde buzhaneye girmiş gibi oluyoruz :) Fiyatı biraz fazla ama az yakıyor. Biz 24 saat yaktık kışın ve sıacık oturduk. Elektrik parası 200 falan geldi aylık. Buna elektrikli şofben de dahil. Doğalgazdan daha ucuza geldi yani :) Toshiba daiseikei süper inverter. Biz aldığımızda 4500 yada 5000 TL idi. Şuan nasıldır bilmiyorum.

kirazzade said...

27000 lik sanırım bizimki. Siz bu kadar yükseğini almazsınız. Biz tüm evi ısıtacağımız için ve çatı katı odlugu için bu kadar yükseiğini aldık. size 18000 lik de yeter sanırım. Gerçi mt2'nizi bilmiyorum.

Mystic said...

2 yatak odasına birer Mitsubishi Electric MSZ-FD Kirigamine serisinden aldık. 1 yıl oldu. http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.php?id=1
Elektrik sarfiyatı oldukça az.
Bu hafta servisten aradılar, genel bakıma geleceklermiş :)
Süper değil mi?


Bu arada bir de Mitsubishi var piyasada; bu ondan değil. Mitsubishi Electric, orijinal olarak Japonya üretilenmiş. Diğeri yan sanayi ürünüymüş.

GÖKTUĞ EFE said...

daıkın ururu sarara inverter ; hem sıcakta hem soğukta nem ayarlayabiliyorsunuz yaz kış kullanıyoruz , uyandığında boğazınız kurumuyor hasta etmiyor ,elektrik faturası bakımından oldukça ekonomik .satın alırken pahalı olabilir ancak kendisini amorte ediyor inanın ....

Asortik Krep said...

Klimanın sessiz olanı makbul bence,aşağı yukarı A kaliteler birbirine yakın özellikte oluyor zaten..Özellikle uyurken rahatsız ediyor, sese dikkat diyorum.
Marka olarak kullandıklarımı önerebilirim ancak.Diğerleri hakkında pek bilgim yok ama biz kışın klima ve şömine ile ısınıyoruz,yazında temmuz ve ağustos hem evde hem de işte devamlı klima kullanıyoruz.
Bosch ve alarko kullanıyorum.

Hülyanın Tunası said...

inverter'lü alsınlar. biraz pahalı ama elektriği en az onlar hracıyor.

Anonymous said...

toshiba alsinlar cancancim.. elektrigi az harcar, sessiz calisir, iyi isitir, iyi sogutur.. tavsiye ederim siddetler..pahali ama deger..
duygu

x