Wednesday, 21 April 2010

Anne Sütü Tedavisi

Açalya'nın en son yazılarından birisi, emzirme*anne sütü üzerine olunca, konu bir kez daha gündeme geldi. Tabi hemen akabinde, şu yaşa kadar emzirmek doğru, bu yaşta bıraktırmak gereke.. Doktorların, çocukların 2 yaşından sonra emmeye devam etmeleri sağlıklı değildir açıklamaları... 2 yaşından sonra annesinin memesini emen erkek çocuklarda sapkınlık ihtimali artarmış, hiç sağlıklı! değilmiş.. Meme'yi, bilinçaltında bir sex objesi olarak görmeye devam etmenin sonuçları bunlar.

Zaten, 1950'lerden beri biberonla beslenen Amerika ve Avrupa'dan da hiç sapık çıkmıyor. Hele fedofil, hiç çıkmıyor!!

Batı ülkelerinde, emzirme kavramına çok yabancılaşmış kadınlar ve erkekler, bir bebeğin ya da çocuğun annesinin memesini emmesini çok çirkin, mide bulandırıcı bir şey olarak gördüklerini söylüyorlar. Düşüncesi bile midemi kaldırıyor diyenler var! Şimdilik Türkiye'de durum bu kadar vahim değil, uzmanlar! tenezzül edip 6 aya ya da 1 yıla kadar emzirmeye izin! veriyorlar ama 10 yıl sonra bizde de, insanların 3 günlük bebeklerin annelerinin memelerinden süt içmelerini iğrenç bulacak insanların çıkmayacağı ne malum!

Gazetelerin 3. sayfa hatunlarının üstsüz pozlarından hiç rahatsız olmayan ancak 3 günlük bebeklerin annelerini emmesini mide bulandırıcı bulanların bilinçaltında, meme sadece bir sex objesi olarak yer almaktadır.

New York'ta memenizi çıkarıp bebeğinizi emziremezsiniz (çünkü açıkta emzirmek yasaktır, üstünüzü başınız düzeltip emzirseniz bile garip bakışlara maruz kalabilirsiniz. Avrupa bu konuda daha iyidir. ancak yine yerine göre ters bakışlara ve tepkilere maruz kalabilirsiniz)

Batıda, toplum içinde emzirmek yasak değilse de (teşekürler FB ve NY:)) tabudur.

Oysa Afrika'nın, Güney Amerika'nın, Asya'nın, Anadolu'nun köylerinde rahat rahat orta yerde emzirebilirsiniz :) Üstelik kimse de size, 2 yaşından sonra emzirirsen çocuğun sapık olur diye saçmalamaz.

Sizce de bu işte bir terslik yok mu?

UNESCO'ya göre dünya emzirme ortalaması 4 yaş. Ve UNESCO bunu çok sağlıklı buluyor!

Gelelim bu konudaki en son gelişmeye, İsveç'teki Lund ve Gothenburg üniversitelerinde yapılan bir araştırma sonucu, anne sütü+bebeğin midesindeki asitten oluşan bir bileşimin, kanserli hücreleri yok ettiği ispatlanmış.

Mesane kanseri olan 9 erkek üzerinde test edilen, HAMLET adı verilen bileşim sonucunda, 9 erkeğin 8'inde kanserli tümörde küçülme tespit edilmiş.

Bu yöntemle 40 değişik kanser türünün tedavi edilmesi umud ediliyor.

Breast milk and baby acid mix kills cancers

2 yaşından sonra emzirmek sapıklığa yol açarmış. Sivri zekalılar sizi!

PS: Sözüm, doktorundan, psikoloğundan duyarak bunu savunan annelere, babalara değil, anne-babalara bu saçma sapan fikirleri, uzman kimliği altında empoze etmeye kalkışanlara.

Zaman Ötesi :P FB ve NY :) Hatırlatma için teşekkürler. Yazdığımdan, ABD'de açıkta emzirmek yasak diye bir sonuç çıkıyor ama biliyorum yasak değil. Ancak meme ucunu göstermenin yasak olduğunu biliyorum. En azından en son öyleydi. Memenin geri kalanını gösterme konusundan emin değilim :P Resmi olarak bir yasak yok evet ama zaman zaman basına da yansıyan kişisel ya da bazen toplumsal cık cıklamalar mevcut.

İngiltere'de bir programda, alışveriş merkezi önünde emziren kadınlar için, ne bunlar burda böyle, gitsinler emzirme odasında emzirsinler, ben onları emzirirken görmek zorunda değilim, iğrenç diyen erkekler olmuştu. Burda da yasak değil ama bu, insanların tepki göstermesini engellemiyor maalesef. Temiz havada oturup emzirmek yerine, penceresiz, havasız dört duvar arasında tıkış tıkış emzirmeyi tavsiye ediyorlar annelere.

İsteyen örtülü, isteyen açık, herkesin dilediği yerde, dilediği şekilde çocuğunu emzirme hakkı olmalı.

13 comments:

FB said...

"Forty-four states, the District of Columbia and the Virgin Islands have laws with language specifically allowing women to breastfeed in any public or private location (Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Connecticut, Delaware, Florida, Georgia, Hawaii, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, North Carolina, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Washington, Wisconsin and Wyoming)."

tuguna said...

ayni super uzmanlar artik normal dogumu da ilkel ve koylu isi buluyor dikkatini cekerim. valla anne sutu iki yasindan sonra sapiklik yapiyorsa biz sulalece sapitmis insanlariz demektir,keza uc yasina kadar emmis herkes bizde. mama satmak icin insanliktan cikti artik herkes.

New York'tan said...

Esra'cım haklısın yazdıklarında da yanlız burada public ortamda emzirmek yasak degil emziren anneleri gordum kendimde emzirdim ama oran Turkiye'ye gore cok az tabii :)

FB said...

Ben Turkiyede acikta emziren anne gormedim. Tam aksine Ny da gordum. Kendimde emzirdim. Ny da birkac farkli cocuk dr umuzda oldu ve kesinlikle 2 yasindan once biraktirmamam konusnda telkin etmislerdi. Arastirmadan gaza gelip yazmayin derim:) Yazilarinizi zevkle okuyorum yanlis anlamayin kucuk birduzeltmeydi benimkisi;)

beste said...

Ben Turkiye'deyken her yerde emzirdim hemde hic umursamadan, hic problem yasamadim. Yalniz soylediklerin burasi icin gecerli degil heryerde emziren kadinlar gorebilirsin ustelik baska bir is yaparken parelelinde bebeklerin karni doyuyor! En son bir devlet dairesinde form dolduruken emziren kadin gordum, o kadar dogal yapiyorlar o kadar dogal geliyor ki rahatsiz olunabilecegi aklima bile gelmemisti. Cok haklisin meme urunleri sattirmak icin heryerde ama is emzirmeye gelince itiraz ha yok oyle yagma!

Nihan said...

Iste bu benim de sorunum. 3 aylik bebgimle ne zaman disari ciksam emzirmek icin arabada tikili kalmak zorunda kaliyorum. Ne bir emzirme odasi ne de emzirmeye uygun bir yer var. Ve isin garibi (Amerika'da ufak bir sehirde yasiyorum) mall'larin her yastan bebekle dolu olmasina ragmen emziren bir tane insan evladinin olmamasi. Ya bunlarin bebekleri dogustan tok ya da 15 dakika gezip eve donuyorlar. Asil emzirme gibi dunyanin en masum olayini igrenc bulanlarin bilincaltinda var bir sapiklik.

tuguna said...

bu arada eklemeyi unuttum, ben hollanda'da her yerde cok rahat emzirdim, tiksinenlere de anlam veremiyorum. ben bebegini emziren birini izlemeye bayiliyorum, cok mutlu ediyor beni.

Açalya said...

Hangi eyalette oldugunu unuttum, büyük bir alışveriş mağazasında (Target) bebeğini (üzerine örtü örttüğü halde) emziren bir anneyi Target yöneticileri uyardı, kadın ve kocası itiraz edip ayak direyince polis çağrıldı. Polis geldi ve aileye derhal mağazayı terk etmeleri söylediler. Çok utanarak mağazayı terk eden aile Target'ı dava etmekten vazgeçti çünkü yeni anne bu tür bir stresle uğraşamayacağını belirtti. Yeterince utandık, dava edip dikkatleri üstümüze çekmek istemiyoruz dediler.
Heryerde değişik işte, burada parkta kadının biri löp diye çıkarıp emziriyor, ama 10 kişiden 8'i örtüyor. Kalan iki kişi de ya Meksika'lıdır yada Açalya :o)

http://crunchydomesticgoddess.com/2009/12/04/mary-martinez-michigan-target-police-breastfeeding-incident/

http://crunchydomesticgoddess.com/2009/12/01/police-called-breastfeeding-mom-michigan-target/

http://www.myfoxdetroit.com/dpp/news/breast-feeding-incident-at-local-target

Bu konuyu gündemde tuttuğun için teşekkür ederim Esra

banu said...

Tahmin edebileceğin üzere Mira'yı havada, kara, dünyanın 4 köşesinde emzirdim (hala da emziriyorum)
ve Türkiye'de gördüğüm dışarıda emziren anneden çok daha fazlasını NY'ta gördüm. Hatta NY MoMA müzesinde 3 kadın ana fuayede yan yana oturup çatır çatır emzirdik. Keşke fotoğraflansaydı dediğim anlardan biriydi.
Bu arada ilginçtir Türkiye'de bir kere havaalanında bebek bakım odasında emzirmem konusunda uyarıldım. ben daha cevap veremeden Mira adama dönüp - yoook ben içeri gitmek istemiyooom buda iyi... - deyince adam affalamıştı...

Ozgur said...

Daha neler duyacağız. Çok merak ettim araştırmayı umarım kalıcı sonuçlar üretir.

Bu arada yorumlardan Mira'nın yanıtına bayıldım. Rahat bırakın anneleri, bir birleşirsek görürsünüz!

Bu arada Türkiye'de aman süt verme diyeni de görmedim. Genelde bizde amanın sütün yetmiyor mu mafyası var ama onu da kadınlar yapıyor yine.

KUZEY TAN said...

Türkiyede çok karışan var. Hiç kimseye beğendiremiyoruz kendimizi:)))
Bana daha bebek doğduğunda emziriyorum diye tebrik edenler, 6 aydan sonra "eee bırak artık koca adam oldu" dediler.
Şimdide 18 aylık emziriyorum dediğimde , "askere giderken bırakırsın" diye laf söylüyorlar.
Annelere ve bebeklere özgürlük.
Kötü niyet kötü niyetten doğduğundan bu saçma yasaklar.

AsYa said...

isteyen istediği kadar emzirsin :)
ben 20 ay emzirdim..2 yaşına kadar da emzirebilirdim..yine olsa yine en az iki yaşına kadar emziririm..

ikicocukannesi said...

ben yeni okuyorum, rezilim.

bunu okuyabilmek icin finanscının cıkmasını beklemek zorunda kaldım, zira su an erisimi acık olan tek bilgisayar onun bilgisayarı,

gereksiz acıklamadan sonra;

aynı kanıdayım. memelerimi bebeklerimi beslemek icin kullanmayı tercih ediyorum ve bu tercihimden oturu baskı gormekten bunalıyorum! evet evet var oyle baskılar,,

yazık!

kaleminize saglık,
pek severek okudum.

x