Sunday, 16 August 2009

Böğürtlen Reçeli

Reçel bizim evde pek yenmediği için yapmayı düşünmüyordum ama dondurmayı yaparken kaynayan ve mis gibi koku salan böğürtlenler fikrimi değiştirdi :) Tadımlık yapmaya karar verdim.

3 bardak (1 bardak=200 ml/1 küçük nutella bardağı) böğürtleni 3 bardak şeker ve 3 tatlı kaşığı limon suyu ile 15-20 dakika orta ateşte kaynattım. Reçel yerken akıp giden suyundan hoşlanmadığım için su koymadım ama siz isterseniz biraz su da ekleyebilirsiniz. Bir de kaynadıktan sonra köpüğünü üzerinden almayı unutmayın.

Bu minik kavanozları çok şirin bulduğum için, kahvaltı yaptığımız yerlerde kullandıktan sonra atmamış, eve getirmiş, bugünler için saklamıştım :)))

Fotoğraf makinası şu an Afrika topraklarında olduğu için telefonla çekilmiş fotolar bunlar. Eşimi dün sabah yolcu ettik, MK'nın deyişiyle; uçağa bindi vıııyy gitti :))

3 comments:

allımorlu said...

en çok sevdiğim reçellerden biride böğürtlen reçelidir.bende vişne reçeli yaptım azar azar hepsinden yapmayı istiyorum,reçel bir tutku benim için... sofrada hergün farklı bir reçel görmek bana çok keyifli geliyor.
Allah kavuştursun diyelim....

Şule-Bilgebebek said...

ben de kafadan uyduruk reçel yapıyorum,tecrübesizim,ama cesurum sanırım,:)vişne ,şeftali ve çilek yaptım,çilek bozuldu :)
farklı reçeller görmek bence de hoşuna gidiyor insanın.
şimdi bir de tarhana yapmaya niyetim var,ama çok uzun sürüyormuş.

Şule-Bilgebebek said...

Sorry unutmuşum,Allah kavuştursun .

x