Sunday, 7 June 2009

Arkadaşlar, yapmayın etmeyin, beni şımartmayın :D (Alttaki postun yorumları için diyorum, ne diyor bu hatun diyorsanız :P)

Elmalı turta bilinen elmalı turtalardan biraz farklı. Yani normalde elmalar rendeleniyor, ateşte şeker ve tarçınla biraz çevriliyor, turtanın üzeri de ya da rendelenmiş hamur ya da şerit şerit kesilmiş hamur oluyor. Bu biraz daha üzerine elma dilimi yerleştirilmiş limonlu kek gibiydi ama çok güzeldi :)

Sevicim evet, sos yok :) İçi limonlu ve kuru üzümlü, çok hafif. Üzerine de iki sıra elma dizdim o kadar. Limonlu cheesecake yapmıştım, portakal ağacından :) Çok da güzel olmuştu. Linki göndereyim yalnız bu tarif condensed sweetened milk diye bi nane içeriyor, her yerde bulunmayabiliyor, onsuz yapılan yeni bir tarif deneyip yazarım canım.

Benim denediğim tarif bu: Limonlu cheesecake 1

Bir de şu tarif var, denemedim ama deneyen vardır belki, onay verir ;)
Limonlu cheesecake 2

Birinci cheesecake'in üzerindeki Limonlu Krema'yı mutlaka yapmanı tavsiye ederim, nefisss.

Bu arada, resimlerde sanki üzerinde sos varmış gibi geliyor demişsin ya, şimdi Jamie'nin sitesinde buldum bir tarif, sanırım tartın fırından çıkmasına 10 dakika kala üzerine karamelize edilmiş şeker sürüyorlar ve biraz daha fırınlıyorlar, o yüzden öyle soslu gibi görünüyor ;)

Ayşe Şulecim, beğenmene sevindim, teşekkür ederim :) Millet Avrupa'dan, Amerika'dan giyinir ben de Afrika'dan giyiniyorum :D Eşim'in Gana'ya son gidişinde 4 tane ısmarladım farklı renk ve desenlerde ;) Etnik kıyafetleri seviyorum. Geçen bir arkadaşlar yürüyoruz, trafikte, arabanın içindeki iki zenci bize baktı dikkatli dikkatli, arkadaş diyor ki; anlayamadılar, kıyafet onların memleketten ama kıyafetin içindeki oralı değil, çözemediler :))))

Ayça, 500 ml yerine 275 ml'lik bir kutu vardı, ben o kadarlık kullandım :) Ama sanırım biraz daha fazla olsa daha iyi olacaktı. Şekerin verdiği tadı dengelerdi.

4 comments:

New York'tan said...

masallah hamarat Esra dıyelım mı :))
ellerıne saglık :)

Anne ve Bebisi said...

Ben kim hamaratlik kim sevgili NY'tan :) Sizlerin yaninda ben ancak yamak olurum :)

Fevkalade said...

Anne'cim ve Bebis'cim,

Valla benim en cok makarnaya agzimin sulari akti! Albenisi aldi beni gitti:)

Sevi said...

Tarifler için çook teşekkürler. İlk fırsatta deneyip sana bilgi vericem. Görüşürüz!!

x