Sunday, 11 January 2009
Londra'daki Israil konsoloslugunun onu. Polisin verdigi bilgiye gore 20 bin kisi varmis bugunku protestoda.

Dunya boylesi bir zalimlige seyirci kalsa da sessiz kalmiyor en azindan.

Bu isin bir cozumu yok.

Yahudiler bir devlet kurmak istediklerinde Afrika'da kendilerine yer gosterildi, istemediler. Dini ve tarihi baglari geregi Israil topraklarini istediler.

Onlar gittiklerinde Filistinliler ordaydi.

Once toprak aldilar, sonra da bagimsizliklarini ilan ettiler. Orada Filistinliler'i istemiyorlar. Onlari silmek icin ne gerekiyorsa yaptilar, yapiyorlar. Dunyanin siyasi ve ekonomik kosebaslari onlarin elinde. Kimse sesini cikaramiyor. Kimse Irak'a Afganistan'a, Iran'a yaptigi gibi gozdagi veremiyor, baris getirmeye geldik diye gidip tepelerine konamiyor.

Filistinliler Israil devletini kabul etmiyor. 3000 sene once burda yasamis olmaniz, bu topraklarin kendinize ait oldugunu dusunuyor olmaniz umurumuzda degil, burasi bizim topragimiz diyorlar. Onlar da Israil'i istemiyor.

Bu isin bir cozumu yok. Ortada, iki tarafin da digerine vermek istemedigi ve vatan olarak kabul ettigi bir tek toprak var. Ve Israil o topragi Filistinlilerin ayaginin altindan cektikce cekiyor. Her gecen gun daha zalimce vuruyor. Ve her seferinde kendilerine yonelik "terorist" faaliyetleri sebep gosteriyorlar.

Ne taraftan bakarsaniz o tarafi hakli gorursunuz.

Istedigi yerde devlet kurmak Israil'in hakki, Filistinliler de artik diretmesin, razi olsun diyorsaniz Israil'in saldirilarini hakli bulabilirsiniz.

3000 yil oncesi bugunu baglamaz, bir milletin cani istedigi topraklar uzerinde devlet kurmak istiyorsa ona o topraklari kimse altin tepsiyle sunmaz diyorsaniz Filistinlileri hakli bulursunuz.


Turk medyasi Filistinli kurbanlarin fotograflarini ve videolarini yayinliyor sanirim. Burada etik geregi o tur goruntuler yayinlanmiyor. Hic birisini gormedim, izlemedim. Zaten seyirci kaldigimiz bir olayin tam seyirlik hale getirilmesi ne kadar dogru? 60 senedir seyrediyoruz, ne degisiyor?

1 comment:

ebru said...

Katliamla ilgili fotoğrafların yayınlanması ne kadar doğru demis siniz? Ben yurtdışında bu görüntülerin israil aleyhine kamuoyu oluşmasın diye kasıtlı olarak yayınlanmadığını düşünüyorum . Çünkü Bosna fotoğrafları yayınlanmıştı.Üstelik bunları görmeden de neye seyirci kaldığımızı bilmiyoruz. Yani önce dramı görüp, hassasiyetleri hissetmek gerekiyor.Evet maalesef bu kadar insan öldü, biz sadece seyirci kaldık.Bu bizim ayıbımız, bu insanlık ayıbı.Medeniyetler gelişiyor ama insanlık yerinde kalabiliyor(yada buna insanlık denirse)Üstelik İsrail gazetelerini ve yabancı basınıda takip ediyorum,kendi haklılıklarını(!) çok güzel ifade ediyorlar, sanki neredeyse 1 yıldır ambargo uygulayıp kapalı bir cezaevine dönüştürdükleri Filistin de insanların yaşama hakkı yokmuş gibi.Ben bu meselenin soykırım olduğunu düşünüyorum , hazır bir bahaneyle şunları yok edelim diyorlar.
Ancak blogda değindiğiniz bu konu hakkında hiç kimsenin yorum yazmamış olması, bana artık insanların sosyal meselelerde duyarsızlaştığını , tepki vermediklerini gösteriyor.Çocuğumu nasıl uyuturum?, hangi bebek arabası iyi? gibi konularda herkesin söyleyecek bir sözü varken , gelecek nesilleri yetişterecek olan annelerin neden bu konuda yorum yapmadıklarını çok merak ediyorum doğrusu?

x