Saturday, 29 March 2008

Calpol

Dün sabah arkadaşım Özlem aradı, "Calpol yasaklanmış, ufaklığa verme" dedi. Gerçi biz , Özlem'le, Türk medyasında, İngiltere ile ilgili çıkan haberlere inanmıyoruz :) Gazetede yazıyor, İngiltere'de olay! İngilizler şokta! falan filan.. Gören de burda ortalık birbirine girmiş zannedecek, halbuki yok öyle bir şey.

Ailelerimiz arıyor ta oradan burayı; kızım-oğlum, İngiltere'de şu olmuş, bu olmuş... Haberlerde söylediler şimdi.. Bizdeki cevap; Bilmem! Haberimiz yok, burda haberlerde söylemediler hiç bir şey :)

Ne diyordum?

Calpol :)

BBC radyoda da dinlediği için Özlem, ikimiz de haberi ciddiye aldık. İnternete baktım hemen, ilgili bir haber bulana kadar epey aradım. Sanıyorum ki google'a yazacağım, bana sayfa sayfa Calpol rezaleti :P ile ilgili bilgi verecek.

Bulduğum haberleri okuduğumda işin aslı anlaşıldı.

Özellikle öksürük şurupları başta olmak üzere 100 kadar 2 yaş altı çocuk ilacı raflardan kaldırılmış.

Sebep?

Bazı ailelerin bu ilaçları çocuklarına overdose yani aşırı doz vermeleri!!

Resmi kurumlar gayet açık ve net bir şekilde, "Bu ilaçlarla ilgili yanlış hiç bir şey yok, düzgün kullanıldıklarında hiç bir tehlike içermiyorlar, tek sorun çocuklara, başka ilaçlarla karıştırılarak ya da kendi başına aşırı doz verilmeleri" diye açıklama yapmışlar.

Calpol'un Calpol Night ve Calpol Chesty şurupları raflardan kaldırılan ilaçlar arasında.

Bu arada, raflardan kaldırılma sebepleri, tüm bu ilaçların reçetesiz olarak, süpermarketten bile rahatça alınıyor olması. Reçetesiz olarak 2 yaş altı çocuklar için alınamayacaklar yani artık. Onun dışında, üzerinde yazdığı dozda kullanıldığı sürece bir sorun yok. Yeniden paketlendikten sonra, 2 yaş üzeri çocuklar için satılmak üzere aynı ilaçlar raflardaki yerlerini alacak.

Sanki İngiltere'de değil de, ABD'de hissettim kendimi :P İngilizler böyle şeyler yapmazlar normalde :) Zaten haberlerin altındaki okuyucu yorumlarında da insanlar tepki gösteriyorlardı. Devlet yine nanny'cilik/bakıcılık oynamaya başladı, basit bir ilacı bile kullanmayı bilmiyormuşuz gibi davranıyor. vs. diye.

Birisinin yazdığı bir yoruma epey güldüm, Belki de, çocuklar uyusun diye bazı anne babalarının onlara ilaç verdiği söylentileri efsane değildir? demiş :)

Okumak isteyenler için iki link: Dailymail, bbc.co.uk

5 comments:

Anonymous said...

Haberlerde dinleyip merak etmiştim işina aslını.. Sağol canım yaa..

Kuaybe

Duru said...

Bende sana bunu soracaktım esra;ben sormadan sen yazmışsın bile,burda öyle haber yaptılar ki,hepimiz çok korktuk.Açıklaman için teşekkürler...
.duru 'nun annesi (bu arada biz geri döndük,bekleriz :)

Sevgili Sayfa said...

Esra merhaba,
Konuya açıklık getirmen iyi olmuş en yakın tanık olarak! Çok sağol.
Dün kontrol için doktorumuzdaydık. Aynı şeyleri o da söyledi.

Sağlıklı günler

Archi*Sugar (Esra) said...

Senin yazina cok benzer bir yorumu Aycanin sayfasina yazmistim dun. Avrupa'da Caprol hakkinda hicbir haber yok. Bu tur ilaclarin zararli olmasinin tek sebebi surekli gereksiz yere cocuklara verilmesi.
Efsane filan degil, gercegin ta kendisi Esracigim.
Kardesim doktor ve gunde yuzlerce anne bebegini ona getiriyor. Surekli "gece ates dusurucu verdim, iyi uyudu" diyorlar.Cocugun atesi olmadigi halde ilac veriyorlar ki cocuk uyusun. Ayni sey bazi cocuk bakicilari icin de gercek. Cok aci ama gercek bu ne yazik ki.

Minicik cocuga hangi ilaci surekli verirsen ver tabii ki zarari olacaktir.

Anonymous said...

x

x