Monday, 10 December 2007

Hepinize çok teşekkürler arkadaşlar :)

Sevgili REG, soğanı denedik ama iyyk deyip attı :P Sonra bir de yüzüme geğirdi :P

Sevgili Gonca Arın, Amber/Kehribar, MK'ya taktığım kolyenin taşı. İçinde bulunan bir asit sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği söyleniyor.

Asyacım, benim ve eşimin teni biraz allerjik olduğu için ben MK'dan önce de 'non-bio' deterjan kullanıyordum. Burada bebekler için non-bio özelliğindeki deterjanları tavsiye ediyorlar. Bir nevi sabun tozu:) Deterjan deterjan kokmuyor o yüzden çamaşırlar :) Bebek tenine, hassas cilde uygun. O yüzden sorun olmuyor. Yumuşatıcı da zaten kullanmıyorum. Buranın suyuna 1 şişe yumuşatıcı yetmiyor çünkü:) Ama isteyene non bio yumuşatıcı da var.

***********************

MK'nın kabızlık sorunu devam ediyor. 4-5 günde ancak yapabiliyor. Kayısı dahil her şeyi denedik. Prune/Erik kurusu alamadım çünkü doğal değil, koruyucu içeriyor. Doğalını bulamadım. Bakalım, badem yağı veriyoruz şimdi. Olmadı artık doktora götüreceğim.

8 comments:

süpürgesizcadi said...

Kabizlik sorununu okuyunca aklima geldi, Dilos'da bebekken dis cikartacagi dönemlerde kabiz olurdu, ters'di yani biraz,genelde ishal olur bebisler Dis cikartirken ama biz hep kabiz olurduk, belki ondandir diocem ama sen yine de doktora götür tabii!! Bir de su veya cay falan iciyor mu MK ?? rezene cayi da iyi geliyor genelde kabizlik olayina !!

Anonymous said...

aci biber yedirsek esra :)

yesim

New York'tan said...

Esra'cim gecmis olsun,insallah en kisa zamanda atlatirsiniz kabizlik sorununu.
Bu arada gozunuz aydin, babaanne ve dede gelmis :)

ela selin said...

Esra gecmis olsun yaa. Kabizlik zor hakikaten, yazik MK'ya. Biz de katilara gectik ya, eskiden 3-4 günde yapan kizim artik hergün kakasini yapiyor ilginc bir sekilde. Ben kabizlik bekliyordum MKda oldugu gibi. Bunu söylememin nedeni belki karsilastirma yaparak nedenini bulabiliriz diye. Ben her yemegine mutlaka biraz zeytinyagi katiyorum. Bir de yiyecekleri yavas yavas ve tek tek denetiyorum, 3-4 gün gectikten sonra kombinasyon yapiyorum. Mesela 3 haftada sirayla havuc, tatli patates, avokado, armut, kabak ve pirinc denedi. Ama önce tek tek, sonra birlestirerek ve hep zeytinyagi ile. Belki katilari tek tek versen hangi katinin kabizliga yol actigini bulursun. Ne dersin?
Yemeklerini begendi mi kayinvaliden??:)
Öptüm

sumuklubocek said...

Dogal prune juice varsa super olur, bana bile iyi geliyor :)))

SENABERA said...

Esaracım, badem yağını ağızdan mı veriyorsun?? Bera ile bir gecemizi hastanede geçirmiştik bir kaç sene önce.
Ateşsiz havale geçirmiş altı aylık bir bebek vardı ve havalenin sebebini bir türlü bulamıyorlardı. Sonra badem yağına bağladılar, o bebeğe de kabız olduğu için her gün bir çay kaşığı badem yağı içiriyormuş ailesi. Doktorlar kesinlikle ağızdan verilmemesi gerektiğini söylemişler. Ne kadar hassas olduğunu biliyorum ama istersen bir doktora danış...
Bir de bir arkadaşım da kabız olan bebeğine aşureyi blenderdan geçirip yediriyormuş azar azar ve çok faydasını görmüş....

pınar said...

bende de bir tane olduğu için çok üzülüyorum kabız olan bebeklere. mk'nınki benim kızımınki gibi kronikleşmez umarım. 1 sene boyunca kabızlık şurubu kullandık kar etmedi. ama geçen gittiğimiz doktorun verdiği kabızlık şurubu gerçekten işe yaradı. hatta fazla işe yaradı:) dozunu azaltmam lazım:P o kaka yaptıkça ben seviniyorum. anne olmak ne ilginç.

OZY said...

Esracıım geçmiş olsun,ben pişirip robottan geçirdiğim gün kurusu kayısıyı düzenli olarak hergün birkaç kaşık yediriyorum,ilk gün hemen düzelmemişti ama düzenli devam edince birkaç gün sonra kabızlık geçiyor.Yoksa bebişler çok acı çekiyor,anneler de onlarla beraber.
Sizin dişler çıkmadı mı henüz,bizim kız abisini solladı,5 ay 5 günlükken çıkardık;)

x