Thursday, 18 October 2007


Kitaplarım dün geldi:) Diaper Free ve Continuum Concept'i hemen okumaya başladım.

Continuum Concept'i okudukça, hamileliğim sırasında okuduğum-takip ettiğim web siteleri, kitaplar, yazarlar, doktorlar, uzmanlar... tarafından kandırılmış olduğumu hissediyorum ve çok kızıyorum.

Diaper Free'yi okudukça, kendi toplumumda var olan bilgi ve tecrübelerden nasıl da uzağa düştüğümü-düşürüldüğümü fark ediyorum.

Kitapta, bu sistemin uygulandığı ülkeler listesinde Türkiye de var. ABD'deki yazar bunu benden önce biliyordu yani:)

Doğup büyüdüğüm şehrin üç-beş kilometre ötesindeki köyde uygulanan sistemi, 30 yaşımda Amerikalı bir yazarın kitabından İngiltere'de öğreniyorum! Yazar da ilk olarak Hindistan'da görmüş bu işi. Dönüp dolaşıp 'eskilere' geliyoruz yani:)

Bugün Pakistanlı arkadaşım aradı. Ona bezsiz bebek olayından bahsedince, benim ülkemdeki bebekler bezlenmez dedi:) 7 haftalık bir kızı var, 'Uygulayacak mısın?' diye sordum. 3 ve 6 yaşlarında iki çocuğu daha olduğu, bu ülkede yalnız olduğu için onlara da konsantre olması gerektiğinden uygulamayacak.

Bana bazı ipuçları verdi. Uykudan önce, uyanır uyanmaz ve emzirdikten sonra çişe tutmamı söyledi. Telefonu kapattıktan bir süre sonra MK uyandı, hemen tuvalete götürdüm, çiş çiş çişşş nidaları eşliğinde ta-tam :) Gerçi bugün içindeki tek tutturabilişimdi ama olsun :) Emerken de kakası geldiğini anladım (onun sinyalleri gözden kaçacak gibi değil zaten:)) ama her şey çok hızlı gelişti, ben daha tuvalete götürsem mi diye düşünürken MK olayı halleti bile.

Bugünden itibaren, gündüzleri evin içinde 'bez' olan bezinin üzerine naylon kılıfı bağlamıyorum. Böylelikle ne zamanlar çişini yaptığını anlayabilmeyi umuyorum. Bambudan yapılma bezi yeterince kalın olduğu için, gündüz hiç bir kaza yaşamadık. Hatta öğle uykusuna bile naylon kılıfsız yattı, sorun olmadı.

Pakistanlı arkadaşım, apartmandaki 7 aylık hamile Hintli komşum ve 6 haftalık kızı olan Türk arkadaşım da slingciler kategorisine katılmak üzereler:) Bir diğer yeni slingcimiz, pratik bir çözümle slingini evde yapan Ceylin Naz'ın annesi:) Fikir almak isteyenler sayfasına bakabilir: Sevgili Sayfa'nın Slingi

*****************************

Artık gündüzleri bilgisayarı açmama, internete girmeme kararı aldım. Hem ben, hem benim aracılığımla MK elektrik yükleniyormuş gibi geliyor; hem yoruluyorum, özellikle gözlerim çok yoruluyor; hem de kitap okumak daha cazip geliyor. Akşamları MK uyuduktan sonra giriyorum artık. Bundan sonraki hedefim, internet kullanımımı günde 2 saat ile sınırlandırmak. İş harici tabi :)

*****************************

Aslında ayrı bir post yapacaktım ama daha fazla beklemeyeyim dedim :))

Yeşim Teyzemiz 10,5 ;)

Nisan sonu gibi bir bebiş bekliyoruz hep birlikte! :) Karı koca bebeğin cinsiyetini öğrenmemeye karar verip aile ve arkadaş çevrelerini meraka gark etseler de ben erkek olacağını iddia ederek iç huzuru ile oturuyorum :P Gerçi benim 'erkek olacak' iddiama Yeşim ve Meral tepki gösteriyor, kız bebek sevmek istiyorlar ama ne yapalım :P Bugün itibariyle bahisler açılmıştır;)

Yeşimciğim, gel inat etme, sana da açalım bir blog :) Ben yazarım dert etme :D

8 comments:

sühendan said...

Esracım inşallah diaper free olayında başarılı olursun.Yeşim teyzenizin bebeği de hayırlı olsun.Allah hayırlısıyla kucaklarına almayı nasip etsin.Ben şu hamilelikte doktorların bizi kandırdığı konuları merak ettim.O konuya değinirsen sevinirim.

zeynep said...

benim de internet kullanmamı sınırlandırmak lazım. 1 saat yapmam lazım. ve evet ahmedi üşenmeden çişe tutmam lazım:))))

o doktorların kandırdığı konular neymiş merak ettim:))))

öptüm sizi:))

Cimcime'nin annesi said...

Merhaba,
1,5 yasinda olan kizimi cise alistirmayi henuz dusunuyordum.Yazinizi okuyunca sasirdim dogrusu.Gec mi kaldik simdi biz:)
muhabbetle..

AycA said...

Esra'cığım
Dün hayatımıza giren"alternatif" bir doktor tuvalet eğitimi için şöyle dedi:bebek yürümeye başladığı andan itibaren tuvalet eğitimi başlayabilir..ben kendsiyle tanışınca aynı kandırılmışlığı hissettim..bir post yazacağım bu konuda...ben istem dışı sadece geceleri kullanır hale geldimbilgisayarı ama o da gücüm kalmadığı için eksik kalan lost bölümlerini seyretmek için.hani kilolar gidecek ayaklanınca diyorlardı ya: doğru..hele bir de diş çıkartma sıkıntısı eklendi mi...neyse yorum yazacakken içimi döktüm galiba..öperim MK'yı sevgimle

Ceylin Naz said...

Merhaba,

Valla diaper-free'yi annem bize uygulamış vakti zamanında. İlk ondan duydum ben. Anlatır durur "Daha 5-6 aylıkken sizi çişe tutardım!" diye :-)

Başarılı da olmuş, üç çocuğunun üçü de 1-1.5 yaş civarı kapatmışlar bez mevzusunu :-)
Şimdi de Ceylin'i tutacakmış tuvalete. Hintli arkadaşınız gibi o da uykudan uyanınca deneyecekmiş. Göreceğiz bakalım neler olacak...

Sevgiler
Gülfer

Minik meleğin annesi.. said...

Ben demiştim.. Ben demiştim..

Tebrikler Yeşim teyze..

( Bu arada bakma Esra'ya sen, kızın olacak senin kızın :) )

meralsaatli said...

vayyy Esra kardesimiz bombayi patlattin demek..Evet Allah'in izniyle bir kizimiz olacak sen catla patla ogluna da git baska arkadas bu:P Bak Minik Melegin Annesi de ayni seyi soyluyo.Yalniz degilim..Ben de bu konuyla ilgili bir blog mu acsam ne?Yandas toplarim kendime:)) Saka bir yana Allah saglikli ve hayirli bir evlat versin.Gerisi hikaye.Ama yine de kiz olsun:))

Minik Patikler said...

Yeşim Teyze'ye tebrikler :)


Hmm kandırıldığını düşündüklerini yaz bakim, biz de öyle düşünüyor muyuz uyanmamışsak uyanalım bacım :)


Park gezinize çok özendik :) maşaAllah :)

x