Friday, 26 October 2007

Buradaki bir Türk arkadaşımla konuştum dün akşam telefonda. 4 aylık bebeği olan taze bir anne. Türkiye'deki, bebeklerin çok kilo almıyor diyer dert edilişini, doktorların hemen mama tavsiyesi vermesini ve erken ek gıdaya geçişi konuştuk. "Biz fakirlik görmüş bir ülke olduğumuz için aç kalmaktan ve açlıktan ölmekten korkuyoruz, o yüzden yemek konusunda çok panik yapıyoruz. Buradakiler bebeklerin ve çocukların ne yediği, ne kadar yediği konusunda hiç paniklemezler." dedi.

Ne kadar çok bebeği mamaya başlatıyor doktorlar! Eminim, Türkiye'de olsak MK'ya çoktan, sütümün yetmediği iddia edilerek mama takviyesi verilirdi.

Belki çok ağır olacak ama, bir anneye sütün yetmiyor diye bebeğini mamaya başlatmasını tavsiye etmek, o anneye hakaret gibi geliyor bana. Elbette bebeğin kilo almadığı, hatta kilo kaybettiği durumlar, kan testlerinde kan şekerinin düşük çıktığı durumlar vs ayrı.

Ancak, burada olsalar, sağlık görevlilerinin; "Gayet güzel, böyle devam et" diyeceği bebeklere Türk doktorlar, süt yetmiyor, mama verin diyorlar.

Amerikalı bir doktor, bebeklerin hafta hafta, ay ay almaları gereken kiloyu gösteren tabloların, mama ile beslenen bebeklerden yola çıkarak hazırlandığını, anne sütü alan bebeklerin bu tabloya göre değerlendirilmemesi gerektiğini yazıyor.

Eğer ilk 3-4 ay sütünüz bebeğinizi beslediyse emin olun 5. ve 6. aylarda da besleyecektir. Mama, kavonozdaki hazır gıda, unlar, bilmem neler.. Bunlar çocukların ömür boyu kilo problemi ile uğraşmalarına, obezlik sorunu yaşamalarına kapı açıyor. Ayça'ya "Hazır gıda her şeyi çöpe at" diyen doktoru alkışlıyorum.

Doğumdan sonra hiç sütün olmamasından ve mama vermek zorunda kalınmasından bahsetmiyorum. 3-4 ay boyunca anne sütü ile doyan bir bebeğin, anlamsızca mama yemeye zorlanmasından bahsediyorum.

MK 4 aylıktı, bir geceyarısı 12'den sanah 10'a kadar saat başı uyanıp emdi. Sabaha karşı 4'te hem onu emziriyor, hem de internette neden 4 aylık bir bebeğin saat başı uyanıp emdiğini araştırıyordum. "Süt mü yetmiyor, doymuyor mu acaba?" düşünmüştüm çünkü. İnternette (yabancı kaynaklarda, forumlarda, sitelerde) gördüm ki, pek çok anne 4 aylık bebeklerinin saat başı uyanmasından bahsediyordu.

4. ayda yaşanabilecek bir durummuş. Nedeni bilinmiyor. 2 gün sürdü. Hiç bir mama, ek gıda vermedim. 2 gün sonra geçti ve her şey normale döndü.

Üzgünüm ama türkçe kaynaklara güvenemiyorum. Çok iyi bilinen anne-bebek sitelerini açıyorum, karşımda hazır mama firmalarının reklamı, sponsorluğu, bilmem nesi. O siteden gelecek hangi bilgi güvenilir ve tarafsız olabilir!

6. aya kadar anne sütü alan bebek, sonrasında katı gıdaya geçer ve hazır mamasız atlatır beslenmesini. Neredeyse hiç sütü olmayan az sayıdaki annenin bebeğinden başka kim hazır mama yer? O zaman kime satış yapacak mama firmaları??? Nasıl kar edecekler???

Uzak durun derim, ingilizce bilen arkadaşlar lütfen bu konularda internette ingilizce arama yapsınlar.

Dünya Sağlık Örgütü, ilk 6 ay sadece anne sütü tavsiye ediyor.

Yurt dışında, hem forumlardan, hem gerçek hayattan bir sürü anne-bebek tanıyorum, bu konuyu özellikle takip ediyorum; en başından mama almıyorsa 3.-4. ayda ek olsun diye mamaya başlamış bebek tanımıyorum! Buradaki annelerin sütü 6 yetiyor da, Türkiye'deki annelerin sütü neden 4. aydan sonra yetmiyor???

Yapmayın, aldanmayın.

No comments:

x