Thursday, 25 October 2007

Bebeğinizle birlikte yatmanızın (co-sleeping) için en büyük avantajlarından birisi, emzirmek için kalkmanızın gerekmemesi. Yan dönüp, yattığınız yerden emzirebiliyor, bir yandan da kestirebiliyorsunuz.

Dün gece MK emmek için uyandı, yan dönüp emzirmeye başladım. Bu arada gözümü kapatıp kestirmeye devam ettim. Emmesi bitti, gözümü açtım, gözlerini yüzüme dikmiş, sessizce beni inceliyordu. Normalde kendi kendisine uyuyamadığı için bir süre ayağımda sallamam gerekecekti. O zamana kadar biraz daha kestireyim, nasılsa beni haberdar eder dedim :) Bir süre sonra yeniden gözümü açtım, kolumda uyuyakalmıştı.

Bebek için hangi yatağı almalı, hangi örtüyü sermeli vs diye boşuna düşünmüşüm. Bir bebek&çocuk için annesinin kollarından ve kokusundan daha konforlu, daha huzurlu bir yer yokmuş.

***************************************

Bugün kütüphaneye gidemedik! Gece 02'de yatınca sabah kalkıp gitmek zor geldi:) Bir de hava soğuktu. MK'nın henüz bir montu yok. Öyle de çıkarmak istemedim. Haftaya artık...

***************************************

Pratik Anne kurşun içeren oyuncaklarla ilgili bir yazı yazmış. Özellikle Çin'den gelen ürünlerde kurşun oranı tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Şu linkte de; oyuncaklarda, aleve dayanıklı çocuk süngerlerinde/yataklarında, pijamalarında bolca bulunan kimyasallardan bahsediyor. Yapılan araştırmalarda 18 aylık ve 5 yaş arası çocukların vücutlarında, anne babalarına oranla 7 KAT DAHA FAZLA kimyasal madde bulunmuş maalesef.

Özellikle plastik oyuncaklar en büyük tehlikeyi içeriyor.

Bu işin çözümü, en azından benim için, kimyasal madde içermeyen, plastik olmayan, Çin'de üretilmeyen oyuncaklardan geçiyor. İnternete "green toys, ecological toys, organic toys, fair trade" vb başlıkları yazarsanız pek çok oyuncak satıcısı (firması değil, satıcısı!) bulabilirsiniz. Anne babalar oyuncak aldıkça satıcılar firmalaşıyor, firmalaştıkça daha çok üretim, daha çok kar amacı maalesef böyle sonuçlar doğuruyor.

Oyuncaklarda ve evimizde kullandığımız pek çok üründe bulunan bu kimyasalların, laboratuvarlarda fareler üzerinde yapılan deneylerde; tiroid sorunlarına yol açtığı, hormon değerlerini, karaciğerin işleyişini, ve sinir sistemini bozduğu bulunmuş.

Çin'de üretilmeyen, kimyasal madde içermeyen oyuncaklar konusunda bulduğum bir kaç link:

www.greentoycompany.com
www.toys-to-you.co.uk
www.livingethically.co.uk


Kimyasal içermeyen oyuncaklar biraz daha pahalı ancak satın alınamayacak kadar değil elbette. O yüzden az, öz, en önemlisi sağlıklı oyuncaklarla bu konu halledilebilir.

Türkiye'de marangozlara tahta oyuncaklar yaptırılabilir. (Burada el işçiliği çok kıymetli ve pahalı olduğundan internet sitelerinden green toys almak daha ucuza gelecektir:)) Ayrıca becerisi olanlar kendileri bebek ve yumuşak hayvanlar dikebilirler. Kumaşlar alınıp kesilir, biçilir, içleri doldurulur ve dikilir. Kendi yapamayan terziye yaptırır. Bebek ve her türlü hayvan figürü bu şekilde yapılabilir.

Marangozlara pek çok lego ve araba, uçak, gemi, geometrik şekillerden oluşan bulmacalar vs yaptırılabilir.

Yarın, bütün oyuncakları kaldırıyorum, MK'nın şu an ağzına sokarken aklımın kalmayacapğı bir kaç tahtadan yapılmış, 'organic' oyuncak ısmarlıyorum.

***************************************

Yandaki linkleri ayrı bir sayfada ya da blogta toplamak istiyorum. Gittikçe uzuyorlar çünkü:) Ancak o linkleri benim kadar sizler de kullanıyorsunuz, ayrıca link sahipleri de var aramızda. Ne düşünürsünüz diye sormak istedim. 5 adresi rastgele gösterecek bir ekran ekleyebilirim bu sayfaya, diğer linkler sürekli olarak başka linkte durur.


Aşağıdaki yorumlar cevaplandı ;)

7 comments:

Meltem Sözer said...

Ben bize yakın çok güzel bir oyuncakçı buldum.Oyuncaklar Amerika üretimi ve tahtadan önce çok sevsevindim. Fakat gazetelerde okuduğum kadarıyla çinde üretilen oyuncaklar kadar recall sicili varmış burada üretilenlerinde. Şimdi bez ve örgü oyuncakları araştırıyorum ama erkek çocuğu için bezden oyuncak bulmak zor. Bezden aaraba ilgisini çekmez herhalde :)
Yakışıklı memo'ya öpücükler.

Açalya said...

Meltem ve Esra, örgü oyuncaklar var, 'knit toys' diye google'larsanız yada organik ürünler satan çocuk mağazalarında görebilirsiniz.

Esra, yatar vaziyette emzirmenin bazı sakıncaları var...insan uyuduğu zaman kontrolünü yitirebiliyor, her ne kadar ben çok kontrollüyüm de desen...bebek de yarı uykulu çünkü, o da tam alert olmadığı için direnemeyebilir nefessiz kalmaya...felaket tellalı gibi olmak istemem ama, çok yakından tanıdığım birinin bebeği yıllar önce bu şekilde annesinin uyuması sonucu memesinin altında can vermiş, 4 aylıkmış. Aman diyeyim Esra'cığım...

Açalya said...

Bu arada aşağıdaki videoyu kaçırmışım ben, MK'cık tepinmiş de tepinmiş, atlet olucak bu çocuk annesi...çok güldüm yorumuna da, Essex Halk Cumhuriyeti, hahahaha.

ela selin said...

amanin. ben hep yatarken emziriyorum ve cogunlukla uyuya kaliyorum. ama bende gögüsler cok kücük oldugundan altinda ezilme tehlikesi zor yani:) bogulur mu acaba diye düsünmüstüm ama sordugum ebe birsey olmaz demisti. bundan sonra dikkat edeyim bari.
ben simdi bütün oyuncaklari tek tek inceleyip ayiracagim. hic aklima gelmemisti valla. gerci almanyada tahta oyuncak bulmak zor degil ama o kadar sevimli degiller. peki bu plastik oyuncaklarin cin mali olmayanlari da tehlikeli mi acep??
benim kizim zaten bu aralar en cok parmaklariyla oynuyor. bir de arkadasim ceylin naz'in annesi havuc vermis kizinin eline, bence de iyi fikir.
selamlar.

AycA said...

Ya bende bu konu hakkında yazı yazmak istiyordum hatta gazete küpürlerim bile vardı.. PA ve sen benden önce davrandınız sizleri link vereyim sadece benim siteme bakanlar olur diye belki ..
Bu arada IKEA da tahta oyuncaklar var..

Cimcime'nin annesi said...

Kabus teorilerimden (bi ck varda) biri de kizimi emziridgim sirada uyuyup kalmak ve kotu sonla karsilasmakti.Allah muhafaza.Kimseye boyle bi aci yasatmasin.Ama annem boyle bir olayi duymus hem kendisi emzirirken uyumazmis hem de bana torunu dogdugunda siki siki tembih etmisti.Insan uykuda kesinlikle kendine guvenmemeli.Agzinda meme olan bi bebek annesinin biraz daha ustune dogru meyletmesiyle sesini cikaramayabilir.Gece uykuyu bolup emzirmek cok mesakkatlidir bu arada.Lakin annelik iste bosuna cennet serilmiyor ayaklarin altina.

türkiye'den yadigar said...

linklere lütfen şifre falan koymayın ben size yorum yazmasamda takip ediyorum.bilgilerinizden faydalanıyorum.ben yegenimin bebeğine bakıyorum.o yüzden bebek bloglarını takip ediyorum.mesela bu akşam oyuncaklar konusunda baya bilgilendim teşekkür ederim.mk. mşl güzel bebek oldu.a.e.o.. türkiye'den sevgiler...

x