Monday, 12 February 2007

Bu solda görülen sembol, gereksiz sezaryan kullanımına karşı çıkmak için 25 yıl önce ABD'de kurulmuş, uluslararası bir kuruluş olan International Cesarean Awareness Network'un anti-sezaryan sembolü.

Şu günlerde doğum çeşitleri, planları, ağrı azaltıcı yöntemler, ağrı kesici çeşitleri vs üzerine bol bol okuyorum. ABD, Kanada, Avrupa ülkeleri gibi ülkelerde normal doğum ile sezaryan arasında kişisel bir tercih yapma şansınız olamaz. Eğer çok uçuk bir ücret ödeyip özel bir hastanede, özel bir doktora nazınızı geçirmiyorsanız. Özel hastane ve doktorlar bile öncelikle normal doğumu tavsiye ediyorlar.


Türkiye'de iken ve buradaki ilk zamanlarımda, ben de pek çok Türk bayan gibi sezaryan taraftarı idim:) Ancak zamanla bu konudaki fikirlerim değişti. Çünkü bana öğretilenin yanlış olduğunu, herkes Mersin'e giderken bizim tersine gittiğimizi fark ettim. ABD,Kanada,AB ülkeleri,Japonya,Avustralya gibi pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da gelişmiş,kendilerini kanıtlamış ülkelerin doktorları,uzmanları,halkı normal doğum derken biz sezaryan diyorsak bu işte bir terslik olmalı.

Kimi zaman sancı bile çekmeden, doktorunuzun belirlediği bir günde anesteziye alınıp, (şu sıralar epidural ile lokal anesteziye alınıp) siz hiç bir şey hissetmezken bebeğinizin 10 dakikada karnınızdan çıkarılması ve ayıldıktan sonra ağrı kesicilerinizi yutup bebeğinizi kucağınıza almanız; 24 saati bulan normal doğum acısı-sancısı-sıkıntısı ile uğraşmanın yanında rüya gibi:)

Ancak doğum acısının bir sebebi, bir yararı olmalı, boşuna ortaya çıkıyor olamaz. Gereksiz bir sancı olsaydı eminim hiç var olmazdı. Ve normal doğumun da mutlaka bir faydası olmalı.

Türkiye'de sezaryan almış başını gidiyor ne yazık ki. Normal doğum yapan bir иuяgül Yé$ilç@y ile bir de milli annemiz:) Gü1beи Eяgéи'i biliyorum. Gerçi ünlülerin normal doğumu tercih etmeleri, bu alanda örnek teşkil etmeleri ve halkın bilinçlenmesi açısından güzel bir şey. Onun dışında normal doğum isteyenler bile, doktorlarının kendilerine söyledikleri son dakikada ortaya çıkan komplikasyonlar sebebiyle sezaryan olduklarını söylüyorlar.

Geçenlerde gazetede, bazı kişilerin tüketiciler derneğine sezaryanla doğum konusunda şikayette bulunduklarını okumuştum. Doktorların son dakikada, komplikasyon çıktı sezaryan yapmamız lazım, istemiyorsanız bütün sorumluluğu üzerinize aldığınıza dair kağıt imzalamanız lazım diyerek hastalara pek de seçim şansı tanımadıkları yazıyordu. Elbette kimse son dakikada doktorun o sözleri üzerine bebeğini ve kendisini riske atmak istemez. Ancak mesele, doktorların bahsettiği bu risklerin ne kadar gerçek olduğu.

Son zamanlarda sezaryanın kısırlığa sebep olabileceği konuşuluyor. İkinci çocuğuna hamile kalmaya çalışan bir arkadaşıma doktoru, 'son zamanlarda bir çocuğu olup da ikinciyi istediği halde hamile kalamayan o kadar çok kadın var ki' demişti.


Hamilelik sürecini anlatan bir bayan blogunda, normal doğumun bebekler için çok zararlı olabileceğini söylüyordu! Oysa adı üzerinde, normal doğum:) İnsanlarımızı normal olandan korkutmayı nasıl başarmışlar hayret:)

Bu arada Türkiye'de yaygınlaşan epiduralle doğum denilen olay yine normal doğuma girmiyor, sezaryan oluyor maalesef. Anestezili sezaryandan tek farkı annenin bayıltılmamış, lokal anestezi ile ameliyat edilmiş olması. Yurtdışında epidural, doğum sancısını kesmek için kullanılıyor ama anne yine normal doğum yapıyor.

2006'da yayınlanan araştırmalara göre; annelerin doğumda ölme riski, plazenta ile ilgili ölümcül sorun yaşama riski ve bebeklerin süreç esnasında yaralanma riskinin, sezaryanla doğumda normal doğuma göre daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Yani -bizim ülkemizde sanıldığı gibi- sezaryan değil, asıl güvenli olan normal doğum.

Olaya doktorlar açısından baktığımızda onları anlayabiliyorum. En az 6 sene okuyup doktor oluyorlar, gecelerce uykusuz kalıp TUS'a hazırlanıyorlar, üzerine yıllarca uzmanlık okuyup kadın doğumcu oluyorlar. Elbette ondan sonra, bazen 24 saat süren ve her gün gerçekleşen doğum sürecini defalarca ve defalarca yaşamak istemiyorlardır. Onca seneyi ebelik yapmak için okumadılar nihayetinde.

Bu ülkede, her şey yolunda gittiği takdirde doktor yüzü görmüyorsunuz. Onun yerine eğitimli ve tecrübeli ebeler doğumunuzu gerçekleştiriyor. Ebe sıfatını Türkiye'de hatırlayan kaldı mı acaba:) Oysa 24 saati bulabilen ve sabır gerektiren bu iş, komplikasyon oluşmadıkça ebelerin işidir. 10 sene okumuş uzman bir doktoru 10 saatlik bir doğum sürecine sokmak o doktora haksızlıktır.

Kimse acı çekmek istemez, pain free/acısız bir seçenek varken neden acılı yöntemi tercih etsin ki insanoğlu? Şu an bana kalsa ben de korkum sebebiyle sezaryan derim ama iyi ki benim kişisel tercihime kalan bir olay değil diyorum. Onbinlerce yıldır, günde belki binlerce defa gerçekleşen bir olay. Hayatın bir parçası. Doğal sürece anormal bir şeyler karıştırmak doğru bir şey olmamalı.

Madonna'dan Britney Spears'a, Victoria Beckham'dan Angelina Jolie'ye, milyon dolarlık şirketlerin yöneticilerinden, kapı komşumuza kadar, doğumda gerçekten komplikasyon yaşamayan her kadın normal doğum yapıyor buralarda. Burada, sezaryanla doğum yapan yalnızca 1 kişi tanıyorum desem:) O da, bebeği ters olduğu için sezaryan olmak zorunda kaldı.

Bebeği ters olan annelere bile öncelikle ebe ya da doktorun karın bölgesine özel bir masaj yaparak bebeği içerde normal pozisyona getirmeye çalıştığını, bu işlemin işe yaramadığı noktada kadınlara sezaryan seçeneği sunulduğunu, yani her durumda önce normal olanın tercih edildiğini söylesem:)

Ülkemizde bu konuda bir bilinçlenmenin çok uzun zaman alacağını düşünüyorum. Ancak yine de Türk kadınının, normal doğum gereksizdir, tehlikelidir; epiduralli ya da anestezili -farketmez- sezaryan en iyisi, en güvenlisidir fikrinin değişmesini umuyorum.

Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

29 comments:

arzu c said...

Canim masaallah agzina saglik, amerikada yasiyorum bende, aynen senin dedigin gibi, sezeryanla dogum yapan oyle az kisi biliyorumki, zaten bahsettigin gibi sormuyorlar doktorlar normal mi sezeryanmi diye, hatta hamileligimde apandisit ameliyati gecirdigimden bahsetmistim, eminim ki turkiyede normal dogum yaparsan apandisit dikislerin patlar gibi sacma sapan seylerde sezeryan tavsiye edilirdi:)ama hamdolsun iyiki normal dogum oldu, iyiki o hos dogum heyecanini yasadm vede yasadik, dedigin gibi burdada daha ziyade ebeler doguma giriyor,ama sunu biliyorum ingilterede normal dogumda optionlar amerikaya gore daha fazla, mesela suda dogum olayi burda cok yaygin degil, yada bizim yasadigimiz eyalette cok bilinmiyor..birde biliyormusun bende ters pozisyonda olan bir cocukmusum, annem doktoruna kesinlikle normal dogum yapmak istedigini soylemis, ve bende normaldogum olayiyla dogmusum, hatta annem cok da kolay bir dogum oldu diyor, bilmyorum 6. oldugum icinmi?:))burdada dedigin gibi turkiyede dendigi gibi yok cocuk oturuyormus anne karninda kesin sezeryan olmaliymis gibi akil celen bahaneler siralanmiyor:)ve atta bi tanidigimin basina gelen bisiyi yazmadan edemeyecegim, ilk iki cocugu dogumda olusabilecek komplkasyonlara karsi hep nomalinden erken gerceklestirildi doktora kontrolicin gittigi randevularinda, ucuncusunde ise, son haftalara kadar hersey norma seyrinde gitti, hatta dogum zamani butun nomal dogum belirtileri onda goruldu, sancilari vs'leri ama yinede 3-4 yil onceki doguma ait diksileri patlar endisesiyle sezeryana alindi, ve sezeryanda halk arasina cocugun esi diye bilinen plesantadan parca kaldi ve sezeryan sonrasnda olusan sancili grilarinan sonra bu durum farkedildi ve inanirmisin kadincagizinin karnina batirilarak islem yapildi, ama daha bi kac saatlik diksiler nasilsa patlamadi!!!tabi bu olay turkiyee oldu, yzik oyle cok eziyet cektiki, keske normal dogm yapsaydim bu kada eziyetim olmazdi diye oyle hayflandiki anlatamam...iste neyse muhakkak normal dogumdada olumsuzluk yasayanlar vardir, mesela cocugun atiyorum 5 kiloya yakin oldugu bir durumda normal dogumun sakincalari kesinlikle fazladir diye dunuyorum...herneyse bayada uzattim mevzuyu:)cok tesekkurler degindigin icin....

Minik Patikler said...

Ben de epiduralle sezeryan yoluyla dogum yaptim, cok sukur problem de yasamadim ama ikinci dogumumu normal dusunuyorum, ilk dogumum rahat gecti diye ikincisini garantilemis oldugumu dusunmuyorum, bu kadar diyet ve pilates yapmam bosuna degil yani :).

Canim senin de surda 3 ayin anca kaldi, inan bana pilatesi cok tavsiye ediyorum, orda eminim pek cok grup vardir eger gidersen dogumdan sonra bana cok dua edeceksin :)) Allah'in izniyle ordaki kaslarini kullanmayi cok iyi ogrenecegini dusunuyorum..

InciK said...

Normal dogum gibisi var mi allahaskina, zaten anatomik olarak bu is icin donanimliyiz, korkma bahaneleri cok komik geliyor bana. Sezaryenle dogumun bir yeni dezavantajini daha ogrendim gecenlerde; dogum kanalindan gecerken bebek cigerlerindeki amniyotik sividan da bu sekilde (sikilarak) kurtuluyormus ama sezaryende bebegin cigerlerinde kalan sivi cocugun solunum sisteminde komplikasyonlara yolacabiliyormus. Ustelik epidural gibi lokal anestezi imkanlarimiz da varken gunumuzde, halen neden normal dogum tercih edilmez anlamiyorum. Bir de emzirmeme olayi var ki, o da basli basina ayri bir tartisma konusu...
Bir de affiniza siginarak bir duzeltme yapmak istiyorum, kelimenin dogrusu "sezaryen" dir. Fransizca'dan gelip, sezar usulu anlamina gelir. Soylentiye gore, Julius Cesar da bu sekilde dogmustur.

sabahnur said...

ben son haftamda sezeryan olacagımı ogrendim ondan oncesine kadar hersey normaldi.. 40.haftam doldu 41.gun dr.a kontrole gittim. dr. suyumun azaldıgını suan iyi oldugumu ama 1hafta da beklesek dogumun gercekleşmeyeceğini soyledi.. gel bugun alalım dedi. riske atmayalım,birsey olursa mesuliyet kabul etmem dedi.. korkuttu resmen.. sezeryan cooook zor.

Allah yardımcın olsun senin de,inş. hayırlısıyla normal dogum yaparsın..


minik patikler,normal dogum yapabilmen için 6sene gecmesi gerekmiyor mu?

sumuklubocek said...

Ben de secme sansi olmadan normal dogum yapanlar kategorisindenim; iyi ki de oyle olmus diyorum. Secme sansim olsaydi yine normal dogumu tercih ederdim, tum anlattiklarinda sonra "normal" olani bu ne de olsa ;)
Hatta agriyi hafifletmek amacli epidural bile almak istemiyordum, son anda fikrimi degistirdim, neden diye sorma ama ;)

Turkiye'deki durum malesef isler acisi, dilim varmiyor ama doktorlarimiz malesef cok "paragoz". Boyle olmayanlar da vardir elbette ama genelde gorunenler bunlar. Bir de elbette sistem sorununa geliyor dayaniyor hersey. konus, konus bitmez yani.
Ilac konusuna ne demeli? Burada cok cok gerekli olmadikca ilac vermiyor doktorlar; receteli satilan ilaclari recetesiz almak soz konusu bile degil, ornek olmasi acisindan dogum kontrol haplari da "receteli" ilaclar arasina giriyor/
Aslinda sevmiyorum "burasi" "orasi" karsilastirmasi yapmayi ama bazi konularda cuvaldizi kendimize batirmak acisindan gerekiyor sanirim....

Herkese iyi haftalar~

InciK said...

Sabahnur'un yazdiklarini okudum da, ayni olayin bir de Amerika versiyonunu yazayim istedim. 40. hafta kontrolunde bebegin amniyotik sivisinin hemen hemen hic kalmadigi, ve bebegin de son iki haftadir hic kilo almadigi saptaninca, apar topar hastaneye gonderildim (Daha sonra ogrendigime gore plasenta son iki hafta gorevini yerine getirmediginden olmus bu). Turkiye'de sezaryenden baska care bile onermiyorlar bu gibi durumlarda ama bana suni sanci verme yoluna gittiler. Bebegimin nabzini devamli kontrol altinda tutarak 16 saat kadar bekledik. Su kalmadigi icin durum cok da kritikti, hatta bir turlu yeterli acilma saglanamadigi ve 10 cm acilmam icin daha fazla beklememiz gerekeceginden iceriye serum fizyolojik doldurmaya karar verdiler. Butun hazirliklar yapildi, isleme baslanacakti ki mucize eseri 1 saat icinde 3.5 cm den 10 cm e ulastim (biraz da korkudan herhalde) sonrasi problemsiz sonuclandi (kordonun bebegin boynuna 2 kere dolanmasini saymazsak)ve de Emir'im 2 kg 600 gr dunyaya geldi. Turkiye'de olsak, kac kere sezaryene karar verilmis, dogum oldu bittiye getirilmisti bilmiyorum. Ama her iki seferde normal dogum yaptigim icin cok ama cok mutlu ve de gururluyum. Dusunsenize, dogumdan yarim saat sonra ayaga kalkip yuruyup bebeginizi gormeye gidebiliyorsunuz.

Pratik Anne said...

Ben de yazinin altina imzami atayim. Allah muhafaza anne ve bebegin hayati tehlikesi olmadigi ve bebek asiri buyuk olmadigi surece bence de en iyisi normal dogum. Ben zaten kesik olayindan daha cok korkarim. Dogum kursunda fena olmustum sezeryani aciklarlarken. Kipircan sagolsun bayagi gecikmisti. Odum patladi suni sanci ile dogmayacak sezeryana gidecegiz diye. Allah razi olsun kendisinden, dogumdan sonra "hadi ikinciyi ne zaman yapiyoruz?" diyecek kadar kisa ve kolay olmustu itme kismi.
Burada benim iki uc arkadasim normal dogum diye baslayip sezeryanla dogurdular. O ornekler de ayri tabi.
Simdilerde benim Turkiye'de arkadaslar arasinda gordugum trend doktorlarin basta normal dogum yanlisi gozukup son haftalarda saglik sebepleri cikarip veya "ultrasonda bebegi cok buyuk gorduk" diye hastayi korkutarak sezeryana ikna etmeleri. Sanirim sezeryan karsitlarinin propagandalari karsisinda "Bu cok daha kolay. Size de rahat bize de" aciklamalarini kimse yemiyor.

Serra yiLmaz said...

kesinLikLe katiLiorum. :) burdaki butun Turkler nerdeyse evLi ve cocukLu o yuSden miLLethten duyuoruS nein ne oLdugunu.
Gulben Ergen demi$sin ama o da epiduraLLe oLdu? die biLiorum, yani o da sayiLmaz asLinda. ;)
mecbur kaLinmadikCa sezeryan oLmamaSi Lazim, cix cix cok yanni$ :)

~Serra

p.S. bekar birinden de anCak bu ciddiyette bi yorum cikardi.. Sorry ;p

Gaye said...

Biz üç kız,üçümüzde aynı evde aynı odada doğduk. Ebemiz babannem. Yanlış anlamayın eğitimli ebelerden benim babannem.Annemin 3. doğumu en zor olanıymış ama gene doğuracak olsam gene normal doğum der.
Bir yakınımızın doğum cdsinde sezaryenden sonra bebeğin burnuna küçük hortumlar sokıp amniyo sıvısını çıkarmışlardı.Zavallı bebekte harap olmuştu ağlamaktan..

meral said...

ben de senin gibi sezeryan la dogurmak isteyenlerdendim.cunku iki buyuk yengem ilk cocugunu normal ikinciyi sezeryanla kucuk yengem ise her iki cocugunu da sezeryanla dunyaya getirmislerdi.ayrica sezeryan o kadar yaygindi ki normal dogum demode olmustu.o nedenle bana da bu isin kolayi ve agrisizi varken kasip kendimi binbir aci ile helak etme fikri sacma geliyordu.ne guzel uyuyorsun hamilesin.uyaniyorsun cocugun kollarinda :)

fakat bundan 1-2 sene evvel kuzenlerimden bir tanesi (kendi ve esi asiri naturalist tiplerdir)ile ilk bebegini dogurduktan sonra gorusmustum.bana cok fazla normal dogum yapmak istedigini fakat bebek bir turlu gelmek bilmeyince mecburen su epiduralle denen dogum sekli ile dogurdugunu soylemisti.ama cok uzulmustu.demisti ki dogal olanin nasil bir sakincasi olabilir ki.bu doganin kanunu ise Allah bizi boyle yaratmissa ve yuzyillardir kadinlar boyle doguruyorsa bunda bir yanlislik olamaz.o zaman kafama dank etmisti ve kendimi yavas yavas normal dogum fikrine alistirmaya baslamistim :)
bu arada bu kadar konustuguma bakmayin.daha dogum filan yapmadim :))

Anne ve Bebisi said...

Vakit ayırıp yorum yazan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ben kendi adıma özellikle yurtdışında normal doğum yapmış arkadaşların bilgi ve tecrübelerinden çok faydalandım. Umarım henüz doğum yapmamış&hamile diğer arkadaşlar için de aydınlatıcı olmuştur.

Umarım Türkiye'de bu konuda doğru ve gerçek bilgilendirme konusunda bir an önce adımlar atılır.

Anne ve Bebisi said...

Merhaba Arzucum, blogunda Türkiye'ye dönmeye karar verdiğinizi okumuştum. Umarım, düşünüyorsan, diğer doğumlarını orada normal olarak gerçekleştirebilirsin.

Havuzda/suda doğum burada daha yaygın sanıyorum ki. Pek çok hastanede bu kolaylık var. Bana nedense çok cazip gelmedi:) Sanki çok rahat edilemezmiş gibi geliyor ama bir de tecrübe etmişlere sormak lazım:)

Anlattığın olay, dikişlerin patlama efsanesinin de ne kadar gerçek:) olduğunu gösteriyor sanıyorum ki. Ben teşekkürler ederim paylaştığın için.

Sevgili MP, inşallah istediğin gibi normal doğum yapabilirsin ama ben Türkiye'de, eskiler hariç, normal doğum yapan kimseyi tanımıyorum:P Yazıda adı geçen iki hatun hariç:) Belki iyi bir para verirsen normal doğuma ikna edebilirsin doktor ve hastaneni:)

Merhaba Sevgili İnci, çok çok faydalı oldu yazdıkların, çok teşekkür ediyorum. Sanırım karşılaştırma yapılabilmesi açısından yeterince açık Emir'in doğumu.
Sezaryen konusunda haklısın:) Ben TDK yazım kılavuzuna bakmadan, internetten kontrol ederek sezaryan yazdım, pek çok sitede sezaryan kelimesinin geçtiğini görünce:) Ancak kılavuza göre, dediğin gibi sezaryen. Teşekkürler düzeltme için.
Emzirme konusuna da geleceğiz inşallah:)

Merhaba sabahnur,hoşgeldin. Sezaryen olmana üzüldüm:( Ne yazık ki normal doğum istediğini söyleyen pek çok kişi senin gibi sezaryen olmak zorunda kaldığını söylüyor. Doktorların bahaneleri hep aynı, son dakika komplikasyonları. Çok anlamsız geliyor tabi, bir kişinin bile mi yolunda gitmiyor yani hamileliği? O zaman ülkemiz kadınlarında bir sorun var, bir an önce bu konuda araştırma yapılmalı:) Çünkü yurtdışında bu kadar komplikasyon oluşmuyor ama nedense hem bizim kadınlarımızın hamileliğinin son haftalarında komplikasyon oluşuyor! Bence doktorların yaptığı hem ahlaksızlık hem kanuna aykırı. Bu konuda artık birilerinin bir şeyler yapması lazım.
Sevgiler.

Sevgili İremcim, ilaç konusuna da değineceğim bir ara:) Niye epidural almıştın sahi:P
Bence bu tür karşılaştırmaları yapmalıyız ki yanlış olanı görebilelim ve ayıklayabilelim. Yoksa kendi bildiğimiz doğru diye diye yuvarlanır gideriz. Ondan sonra ülkemizde Allah korusun kanser artarken sorarız neden bu artış diye? Geçenlerde açıklandı, antibiyotik kullanımındaki artış ile kanserdeki artış paralelmiş ne yazık ki:( Malum bizde bol keseden dağıtıyorlar:(


Merhaba Pratik Anne, dediğin gibi, doktorlar hastaların zayıf noktalarını kullanıp durumdan faydalanıyorlar:(

Serracım, gayet ciddi yazmışsın tatlım:) Niye öyle diyorsun:) Milli annemiz:P Epiduralle normal doğum yaptı diye biliyorum ama yine de double check etmek lazım:P

Gayecim, biz yeni nesil ne kadar teknolojide vsde ilerlemiş olsak da eski toprakların tecrübelerini yaban atmamalıyız:) Annen çok şanslıymış:)

Meralim, hislerime tercüman olmuşsun şekerim:) Dediğin gibi, normal doğum demode, sezaryen moda oldu Türkiye'de. Sağlık konusunda moda mı?
:P

Anonymous said...

bende sizler gibi normal doğumun en doğal ve en güzeli olduğunda hemfikirim ama yinede ruh sağlımı korumak açısından (tabii herhangi bir komplikasyon oluşmaz erken doğum vs. gibi birşey söz konusu olmaz ise) kesinlike SEZARYEN'i tercih ettiğimi şimdiden dr.uma söyledim. tıp bu kadar ilerlemişken açıkçası nimetlerinden yararlanmayı kendim için uygun buluyorum.... herkesin istediği gibi seçme şansı olması gerektiğini düşünüyorum. ayrıca normal ve sez. arasında eskiden dağlar kadar fark vardı belirtmek isterim ki ARTIK YOK! ocak 15 2007'de kardeşim İSTANBUL MEMORIAL HASTANESİNDE doğum yaptı. normal doğum 5.500 ytl, sezaryen 6,500 ytl. dendi. yani normal ve sezaryen arasında sadece 1000 ytl fark var ve kendisi son ana kadar normal diye diretmesine rağmen korkup sezaryen olmuştur. maşaallah aynı gün ayağa kalktı, yürüdü, gaz problemi hiç olmadı, zaten artık dikiş denilen birşey yok lazerle bir sistem kullanıyorlarmış yani tıp tahmin edemediğimiz kadar ilerlemiş durumda.... yalnız yinede normal doğumun tüm sıkıntısı yanında doğum sonrası bebeğini ilk olarak annenin görebilmesi ve iletişim güzelliği asla hiçbir operasyonla kıyaslanamaz. Herkese arzu ettiği gibi sağlıklı&mutlu doğumlar diliyorum!:::))))

Anne ve Bebisi said...

Merhaba anonymous,inşallah sağlıklı bir hamilelik ve doğum geçirirsin.

Asıl mesele normal doğumu ya da sezaryeni tercih etme meselesi değil bence. Normal ve doğal olanın çarpık gösterilmesi, doktorların ve sağlık görevlilerinin anne adaylarını yanlış bilgilendirmesi ve yönlendirmesi vs.

Nasıl ki sezaryen isteyen bir adayın seçme şansı olmalı ise, normal doğum isteyen birisinin de seçme şansı olmalı ama maalesef ülkemizde normal doğum isteyenlere bu hak tanınmıyor. Bence bu da bir nevi hak gaspıdır. Sağlıklı bir hamilelik geçiren ve hiç bir riski olmayan anneye hile ile sezaryen yapılıyor ki bu kanuna aykırıdır. Dediğim gibi, normal doğum isteyip de normal doğum yapabilmiş kmseyi tanımıyorum. Bu kadar kadının hepsi mi komplikasyon geçiriyor?

Bir de tüm bunların dışında, yurtdışındaki uzmanların yaklaşımını takip etmeyi tercih ediyorum. Ne yazık ki ülkemizdeki görevlilere güvenemiyorum. Eğer sezaryenin cidden normal doğumdan bir farkı olmasa eminim yurtdışındaki uzmanlar Türkiye'den önce bu uygulamaya geçerdi. Onlar temkinli davranıyorsa mutlaka geçerli sebepleri vardır.

Yine de sonuçta herkesin sağlıklı, mutlu, huzurlu olması çok önemli.

sumuklubocek said...

suda dogum duydugum kadariyla ingilterede yayginmis baya. boyle dogum yapan bir blogger Isil; blogundan ogrendim ben de.
referans vereyim:
http://baskayollar.blogspot.com
/2007/01/artik-3-kisiyiz.html

arzu c said...

Anonynomous arkadas icin soyluyorum, parasal bi durum degil bu tercih, yani param var sezeryan param yok normal dogum degil, mesela normal dogumun sadece bir faydasini soyliyim, rahim kanserine karsi bunyeyi koruyan bir durum, ama sezeryanli durumlarda bu oyle olmuyor, arti bir cok sezeryanla dogum yapan hanimlarin sut olayinda gecikme oluyor veya gelsede normal dogum yapanlardaki gibi olmuyor tabi bu cogunluk icin gecerli bir durum istisnalar muhakkak vardir...saglikli vede guzel dogumlar:)

New York'tan said...

Guzelce aciklamissin olayi:) bende normal dogumdan yanayim benimde oyle oldu, dedigin gibi Usa'de kolay olay sezeryan yapmiyorlar, burada uc aradasim oldu onlarda bebek donmedigi icin,ben dogumda serumdan ilac aldim,hafif sancilarda uyudum hatirlamiyorum, doktorum beni dinlendirecegini soylemisti aynen oyle oldu, asil sancilara kuvvetin kalir demisti,agrisiz sancisiz dogumu herkes ister tabii ama dogum bu, sonsuza kadar surmuyor ki, olay bittikten sonra unutuyorsun,bebisi gordugun an, kucagina aldigin an hersey bitiyor,son zamanlarda epidiralle dogum yaygin,arkadaslarin cogu memnun bazilari dogumdan sonra uyusmanin zor gectigini soylediler, oda bunyeyle alakali galiba,neyse hakkinda hayirlisi olsun, insAllah sezeryana gerek kalmadan gerceklesir dogumun.

Meltem Sözer said...

Aslında Amerika da özel doktor ve hastane için çok uçuk para vermene gerek kalmıyor. Eğer sigortan iyiyse karşılıyorlar. Benim sigortam çok iyi eğer istesem sezeryan da yaptırabilirim. Ama sana katılıyorum durduk yere böyle bir operasyon çok gereksiz. Üstelik benim bütün arkadaşlarım normal doğum yaptılar ve çok mutlular.Önümüzdeki ay doğum kuslarına gideceğiz ve sevgilimle bilikte doğum dersleri alacağız.

Anonymous said...

sevgili anne&bebisi+anneler ve diğer yazan anne adayları;
ben olayın parasal boyutundan çok ağrı eşiği ve ruhsal olarak normal doğumun (kendim için örnek veriyorum) evrelerini ve sancılarını çekmek istemeyeceğim için sezaryen gibi ikinci bir alternatifi tercih ediyorum. böyle bir ikinci seçeneğin olması beni çok rahatlatıyor açıkçası. türkiyede de sadece dr.lar normal yapacağız diye diretseler ve ben mecbur kalsam mecburen normal doğumu tercih edeceğim. ben kendi adıma ne kadar güzel olsada insan hayatında bu güzellik sınırlı sayıda yaşansada ne kendimi psikolojik olarak kasmak, ne de etrafımda ben sancı çekerken benden dolayı sevdiklerimin kasılmasını istemiyorum. sezaryen (bir komplikasyonum henüz olmadığı ve inşallah ilerleyen zamanda da olmayacağını umarak) zaman olarak kısa olmasından dolayı benim kendim için tercih ettiğim birşey. kendi arkadaşlarımda normal doğumu sonuna kadar savunup doğuramamış kişilerdir. (ps. biz 4 kardeşiz ve annem hepimizi normal doğurmuştur) özel hastanede bile olsa 4 normal doğum yapmış annem bile sezaryen rahatlık asla normal doğurmanı tercih etmem diyor. yani açıkçası olayın kolayına kaçmak istiyorum ve herkesin istediği şekilde doğurma hakkına sahip olması fikrinde sizinle hemfikirim:) 30 dk - 1 saat arası tüm işlemler bitip bebeğimi görebilecekken niçin saatler hatta günler boyunca sancı çekip hem kendimi hem diğer insanları üzeyim ki!!!! ben tercihimi bu yönde kullanmak istiyorum ayrıca doğum kontrol haplarıda rahim kanserini önlemede etkili diye biliyorum. (5,5 yıl aralıksız ve düzenli kullanmış biri olarak söylüyorum ayrıca her 6 ayda bir de smear testi yaptırıyorum) yani bunlar sadece bahaneler insanların başına herşey gelebilir sadece normal doğurmak gerekmiyor. annemde normal doğum yüzünde rahim sarkması ve idrarını tutamama gibi bir problem var; ayrıca çoğunlukla normal doğumda mutlaka epizyotomi (makas atma) yapılıyor; alt taraf dikişi ile uğraşmak hiç kolay olmasa gerek ayrıca ne kadar estetik olsada dr. um doğum yapmamış halindeki gibi olmuyor malesef diyor yani sezaryen vajinanın bozulmamasını sağlıyor::)) kusura bakmayın biraz fazlasıyla açık ve uzun bir mail oldu ama bunlarda olağan şeyler diye yazıyorum.

tüm anne adaylarına istedikleri gibi sağlıklı ve mutlu bir doğum diliyorum:::)))))

Anonymous said...

merhaba,
bence de şu an normal yanlısı görünüp sonra risk almayalım çocuğa bişey olmasın deyip insanı en hassas anında en hassas noktasından yakalayarak sezeryan yaptıran dr lar var. Birine de maalesef ben denk geldim. 9 ay boyunca normal için çok uygun durumdasınız deyip, sancılanınca sabah 05:00 de haber vermeme rağmen 09:00 da hastaneye lütfedip, 09:30 da suyum gelince bu suyun rengi kötü tahlil yaptık bebek oksijensiz kaldı deyip sezeryana alan dr uma ne demek gerek bilemiyoum. Suni sancı verseydiniz dediğinde riske gerek yoktu demişti. Sezeryande komplikasyon riskini nasıl göze alıyorlar bilmiyorum. Hiç anestezi almamış birine genel anestezi vermek de bir risk değil mi? Normal ve zor bir doğum yapan arkadaşımında bebeğinin boynunda kan toplanması olmuş. Bence bu da sezeryan meyilli dr ların bir tecrübesizliğidir. İkinci doğumu da ilk sezeryan diye normail yaptırmayacaklar, bahane hazır... Türkiye'de doğum yapacaklara bol şans diliyorum.
Başka bir Anonymous Anne:)

Ben minik meleğin annesiyim.. said...

sevgili anne ve bebişi, bloğumda yazdığım doğum hikayesinde de anlatmıştım.. ben de maalesef sezaryenle doğum yapanlardanım.. gerçi benimki doğumdan çok bir hayat kurtarma operasyonu gibiydi ya neyse.. büyük ihtimalle İngiltere'de bile olsam beni sezaryene alırlardı :)

benim içimi rahatlatan şey, doktorumun doğru ve benim lehime karar verdiğinden emin olmam.. operasyon için ne fazladan ücret aldı ne de bu ameliyatın ona başka bir getirisi oldu. Hatta zararı bile dokundu diyebilirim, o gün poliklinik günüydü ama onca hastasını bırakıp iki saatini bana ayırmak zorunda kaldı..

hamileliğimin son ayında iki doğum şekli arasında çok bocaladım.. çünkü doğum yaklaştıkça insan çok korkmaya başlıyor.. Araştırdım, okudum.. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardı. Normal doğumun beni en çok cezbeden yanı doğumdan sonra hemen ayağa kalkabilmen ve bebeği emzirebilecek olmaktı.Neyse ki ben sezaryenden sonra da kolay ayıldım ve ilk bir saat içinde bebeğimi gayet ayık bir vaziyette emzirebildim. Bu bünye meselesi galiba biraz, narkoza duyarlılıkla ilgili galiba.. Hemen o akşam ayağa kalktım ve ondan sonra da bebeğimi bile kendim yatağından alıp emzirip kendim yatağına koymaya başladım. Allaha şükür sezaryen sonrasını kolay atlattım yani..

Ama şu bir gerçek ki hiçkimse gerçekten tehlike altında olmasa bile - ki bunu nasıl ayırdedebiliriz - karşısındaki uzman tehlike var dediğinde bebeğini riske atamaz..

Ayrıca bence Türkiye'de doktorlar sezaryeni kendilerini güvenceye almak için de tercih ediyorlar. Geçenlerde bir ambulans doktorunun anlattıklarını okudum. Bir yaralı almışlar ve yaralının yakını da ambulansa binip belindeki tabancayı çıkarmış ve doktorun başına dayamış, "Bu adam ölürse sen de ölürsün" demiş. Burada normal doğumda anneye ya da bebeğe birşey olsa hasta yakınları "niye sezaryen yapmadı" diye doktoru mahkeme mahkeme süründürürler eminim.. Doktorlar da baştan "güvenli" olanı tercih ediyorlar herhalde..

Neyse.. Allah herkese yavrusunu hayırla kucağına almayı nasip etsin.. Umarım hiçbir problem yaşamadan istediğin gibi bir doğum yaparsın :)

InciK said...

Arkadaslar, sezaryen bir secim hakki olmamalidir. Turkiye'de hata burada yapiliyor iste. Boyle bir secenek taninmasi hastanin da doktorun da kolayina geliyor tabi ama inanin ki bebegin durumunu dusunen yok. O bebek, dogum kanalindan gecmedigi icin, dunyaya geldiginin bile farkina gec variyor. Kimbilir daha tibbin ortaya cikaramadigi ne gibi baska psikolojik ve fiziksel zorluklar yasiyor. Bencil davranip bunu bebeklerinize yasatmayin. Elimden gelse, Turkiye'de bir kampanya baslatirdim "Sezaryen secim hakki degildir, acil durumlarda tibbi mudaheledir" diye.

Anne ve Bebisi said...

Yeni postu tam yayınlamıştım ki İnci'nin yorumunu gördüm. Arada kaynasın istemedim.

Özellikle 'Kimbilir daha tibbin ortaya cikaramadigi ne gibi baska psikolojik ve fiziksel zorluklar yasiyor' bölümüne katılıyorum.

Belki de bebeklerin seçim hakkı olsa normal yoldan doğmayı tercih ederler.

nurbeyaz said...

bende Turkiye'deyken normal dogumu aklimin ucundan bile gecirmezdim,normal dogum yapmak isteyene garip garip bakardim. cahillik iste:) epiduralle normal dogum yaptim, sadece sevincten gozumden yas geldi. hic bir agrim olmadi, sonrasinda toparlanmam da cok kolay oldu.tum hamilelere saglikli dogumlar diliyorum.

Ayça said...

Herkese merhaba ,
37 haftalık hamileyim dolayısıyla bu konu ilgimi çekti bütün yazılanları okudum . Öncelikle Türkiyede yaşıyorum ve Türkiyede NORMAL doğum yapacağım. Ben belki fikirlerinizi biraz değiştirir diye burdaki durumu anlatma ihtiyacı hissettim. Öncelikle bildiğim kadarıyla buradaki SSK hastaneleri son derece rezalet!!! dogum iznimi almaya gittiğim SSK hastanesinde çok net yaşadım bu rezaleti dolayısyla oralarda hem maddi imkanlardan hemde çok fazla ilgilenilmediğnden sezeryana pek eğilim olabileceğini düşünmüyorum yani yeşil kartlı ya da normal ssklı bir anne adayı bildigim kadarıyla girip normal normal doğumunu yapıyor. Gelelim özel hastanelere. Ben imkanım olduğu için İstanbulun belli başlı büyük hastanelerinden birinde doğumumu yapacağım ki zaten bu hastaneler 5 ten fazla değil. Geri kalan özel hastaneler tam da sizin söylediğiniz kapsama giriyor yani para ve zaman organizasyon stratejili sezeryan!! Ama bu bahsettiğim büyük hastanelerde - ki bir tanesinde riskli gebelik yaşayan bir arkadasıma bile doktoru normal doğurmalısın diye önermişti ama sorun daha başkaydı arkadaşım tercih edemedi – sezeryan eskisi gibi değil. Milli annemiz Gülben Ergen demişsiniz evet o da genelin artık tercih ettigi gibi ağrısız doğumu tercih etti ve bende kesinlikle onu tercih ediyorum ve DOKTORUM ZATEN BANA BAŞKA BİR ŞANS VERMİYOR. Bunu vurgulayarak söylemek istedim. Ve ben gerçekten çok rahatsız oluyorum “orası” “burası” tartışmalarından ki bu tartışmalar bir çok sitede yapılıyor. Türkiyede artık doğum şekilleri ile ilgili birçok yerde ücretsiz eğitimler verilip normal doğuma anne adayları yönlendiriliyor. Ben bu kadar haftadır katıldığım seminerlerde en az 3 kere bununla ilgili seminer dinledim. Biraz kötü eleştirileri yapıcı eleştirilere döndürmekti amacım. Burada birşeyler değişiyor. Unutmadan hastanelerde normal doğum ücretleri ile sezeryan ücretleri arasında en fazla 1000 ytl kadar fark oluyor.. dolayısıyla hastaneler için değişen bir durum yok ve bu fiyatıda çok büyük ihtimalle normal doğumu özendirmek için bu şekilde ayarlıyorlar – benim düşüncem- eskiden devasa farklar vardı. Bilinçlenme seviyesi yükseltikçe yönlendirne ve tercihler normal doğuma doğru kaymakta.
Hepinize sevgiler :)

İrem said...

son anda sezeryan meselesini istanbul'un kalabalığına ve doktorlarin is yukune vererek kendimi avutuyorum.
www.bilinclidogum.blogspot.com
adresinde kendi dogum deneyimim var...

İrem said...

istanbul'da maalesef asiri kalabaliktan doktorlar son anda artik dayanamayip sezeryana suruyorlar diye dusunuyorum. nitekim ben iterken daha fazla beklemek istemiyorum demisti dr.
www.bilinclidogum.blogspot.com adresinde kendi dogumum yazili...

Anonymous said...

ben iki hafta önce doğum yaptım. doktorum normal doğum çok zor dedi amaben normal olsun istiyordum olmadı. bir hafta günüm geçti sancı ağrı falan yoktu suni sancı verdiler dört saat sancı çektim çok ağır sancılar çektim rahim açılmadı bebeğim oksijensiz kalmış ve sezeryanla doğum yaptım. ama normal doğum imkanı olanlar asla sezeryanla doğum yapmasın....

Blogcu Anne said...

Merhaba Anne ve Bebişi -- ben bebeğini doğal doğumla dünyaya getirmiş bir anneyim. Oğlum bundan 2.5 sene önce o zamanlar yaşadığımız Amerika'da dünyaya geldi. Türkiye'ye döndükten sonra burada sezaryene olan korkutucu yatkınlık beni de yakın zamanda tutmaya başladığım blogumda bu konuda yazmaya itti: http://blogcuanne.com/dogal-dogum-uzerine

Bizim gibi doğal/normal doğumu yaşamış annelere güzel tecrübelerini paylaşmak konusunda görev düştüğünü düşünüyorum, nitekim bir çok anne adayı duydukları korkunç doğum hikayeleri sonucunda bilinçsizce sezaryeni ya da müdahaleli doğumu tercih ediyor. Anladığım kadarıyla sen de aynı hislerle bu satırları yazmış ve üzerine düşeni yapmışsın. :)

Sevgiler,

Blogcu Anne

x