Monday, 8 January 2007

Şu anda 3 yakın arkadaşım daha hamile:) Kendi aramızda oluşturduğum bir mail grubu ile sürekli haberleşiyoruz. Hepimizin de -yiyecekler ve yenemeyecekler:)- konusunda kafası karışık. Bir alttaki postta geçen balık olayı gibi mesela. Bugün de telefonda hamile arkadaşlarımdan birisi ile konuşurken, Pakistanlı bir tanıdıklarının, son aya kadar hurmayı tavsiye etmediğini söyledi. Hurma ağır bir yiyecekmiş. Ancak son ay yenmesi tavsiye ediliyormuş. Yeteeeeerrrr diye bağırasım geldi:) Arkadaşıma da dedim, bıktım ben artık, ne yiyeceğimi, ne yemeyeceğimi şaşırdım! Her kafadan bir ses çıkıyor diye:) Arkadaşım da sadece doktorunun kendisine verdiği yasaklar listesine (çiğ yumurta-et, pastörize olmamış süt, taze peynir, köpek ve kılıç balığı, ciğer) uyacağını, gerisini düşünmeyeceğini söyledi. Ben yine de balık yememesini tavsiye ettim tabii:)

Hamile arkadaşlarımdan bir tanesi bilgisayar mühendisi, gayet akıllı ve sağlıklı bir bayan maşallah; Annem bana hamileyken sadece bulgur pilavı ile domates kavurması bulabilmiş yemek için, bende bir acayiplik görmüyorsanız tamamdır demişti:) Dayayacaksın bulgur ile domatesi:)) (Organik olmalıları şartı ile tabii:))

2 comments:

neseseren said...

Ne guzel bizde uc arakdas hamileyiz aslinda daha bir kac kisi daha var ama yakin olan uc kisiyiz. Bizimde kafamiz bayagi bir karisik ne yenir ne yenmez. Her kafadan bir ses cikiyor, ama saadece yemek konusu ile de sinirli degil bu sesler. Artik bende saadece doktorumu dinliyorum.

Minik Patikler said...

Canim, bence sakinman gerekenler sadece su parantez icindekiler. Ama her degisik seyden once nette bir arastirma yap, ornegin kayisinin cekirdeginin cok yenmemesi gerektigini tesadufen ogrenmistim. Balik konusunda diyebilecegimse su, baligin yerine gecebilecek sebze var bi tane :) semizotu. Ben tiksintiden dolayi hic balik yiyemedim diyebilirim.


Hem hurmanin neresi agirmis anlayamadim, 6 aydan itibaren bebegine bile verilebilenler arasinda yani. Hurmali bebek mamalari yediriyorum adam bebege uzun zamandir, bebekler hurma kemirmeyi pek sever. Hurma benim hamileyken bile oldukca tukettigim bir yiyecekti, hatta zemzem bulursan biraz hic fena olmaz simdi aklima geldi :) Adam bebek gercekten akca pakca dogmustu, bunu hurma yememe baglayanlar vardi, konaktir, kepektir, capak mapak yoktu cocukcagizimda masaAllah barekAllah :)

Tehlikesiz gibi gorunen seyler dozunu astigi, sagliksiz kosullarda saklandigi zaman zehirli maddelere donusebilirler, bence sen normal saglikli bir insan nasil besleniyorsa oyle beslen canim, kafani bunlara takarsan hamileliginin tadini cikaramazsin, zaten bebis dogduktan sonra yeterince takacaksin......

x